Dokument w walucie obcej a płatność VAT w PLN

Zgodnie z polskim prawem możliwe jest wystawianie faktur w walcuje obcej między polskimi podmiotami . Ustawa nakazuje jednak wyszczególnienie wartości VAT w PLN na dokumencie.

W celu uniknięcia różnic kursowych, wielu kontrahentów wymaga zapłaty naliczonego VAT w PLN oraz kwoty netto w walucie dokumentu.

W związku z takim wymaganiem często pojawia się pytanie – w jaki sposób zaksięgować w SAP dokument w dwóch walutach?

Niestety taka możliwość nie istnieje – możliwe jest księgowanie dokumentu tylko w jednej walucie dokumentu. Istnieje natomiast możliwość płatności jednego dokumentu w innej walucie niż waluta dokumentu i tak opcja zostanie poniżej przedstawiona.

Dokument zawsze zaksięgowany będzie w jednej walucie, natomiast SAP umożliwia wprowadzenie alternatywnej waluty płatności dla pozycji dostawcy lub odbiorcy.

Mając włączoną tą funkcjonalność możliwe jest podzielenie pozycji dostawcy na 2 pozycje – kwotę netto i kwotę VAT tak, aby w pozycji VAT podać alternatywną kwotę płatności. System zaksięguje takie dokument z dwoma pozycjami dostawcy.

Funkcjonalność składa się z kilku kroków aktywacyjnych, które zostały opisane poniżej.

Najpierw należy włączyć pola ‘Waluta płatności’ oraz ‘Kwota w walucie płatności’ w konfiguracji grupy statusów pól – w części ‘Obrót płatniczy’.

IMG Rachunkowość finansowa (nowa) –> Ustawienia podstawowe Rachunkowości finansowej (nowej) –> Księgi –> Pola
Transakcja OBC4 – Definiowanie wariantów statusów pola

Następnie należy się upewnić czy w ustawieniach kodów księgowania te same pola nie są zaznaczone jako ‘Ukrywanie’. Jeżeli tak, to należy je ustawić przynajmniej jako wpis opcjonalny.

Ustawienia kodów księgowania można ustawić w konfiguracji znajdującej się pod ścieżką:

IMG Rachunkowość finansowa (nowa) –> Ustawienia podstawowe Rachunkowości finansowej (nowej) –> Księgi –> Pola
Transakcja OB41 – Definiowanie kodu księgowania

Kolejnym krokiem jest umożliwienie podziału dokumentu na kilka pozycji tak, aby faktury nie musiały być wprowadzane za pomocą transakcji FB01. Podział dokumentu aktywowany jest na poziomie jednostki gospodarczej.

IMG Rachunkowość finansowa (nowa) –> Ustawienia podstawowe Rachunkowości finansowej (nowej) –> Globalne parametry dla jednostki gospodarczej
Transakcja OBY6 – Sprawdzenie i uzupełnienie parametrów globalnych

W ustawieniach należy włączyć opcję ‘Umożliwienie podziału kwoty’

Funkcja ta aktywuje nową zakładkę ‘Podział kwoty’ w transakcjach typu ENJOY (takich jak FB60, MIRO itd.):

Od tego momentu można dzielić dokument na kilka linii.

Przykład z księgowaniem dokumentu poprzez FB60, gdzie kwota faktury wynosi 1230 EUR, z czego 230 EUR to kwota VAT.

W zakładce ‘Podział kwoty’ wartości mogą zostać podzielone na 2 części: kwotę netto i VAT:

W podziale kwoty wprowadzane są tylko kwoty w walucie dokumentu. W celu zmiany wartości w walucie płatności, należy dokument zasymulować i w klikać się pozycję dostawcy z kwotą VAT:

W wybranej pozycji należy wprowadzić walutę płatności oraz kwotę w walucie płatności.

Oba pola również można wypełnić podczas zmiany zaksięgowanego dokumentu (poprzez transakcję FB02).

W przypadku transakcji MIRO, czyli faktur w odniesieniu do zamówień, system nie pozwala na zmianę pozycji w symulacji dokumentu. W takim dokumencie można jedynie podzielić kwoty, natomiast same wartości płatności, należy wprowadzić poprzez zmianę zaksięgowanego dokumentu.

Co ważne, jeżeli zapomniano podzielić płatności w momencie księgowania, to nie da się już podzielić pozycji w inny sposób niż storno dokumentu i ponownie zaksięgowanie.

W programie płatności, system tworzy dwie osobne płatności – jedną dla kwoty netto a drugą na kwotę VAT:

W powyżej podany sposób można podzielić kwoty płatności dla kontrahenta w celu płatności kwoty VAT w PLN.

Komentarze o “Dokument w walucie obcej a płatność VAT w PLN

  1. Dzień dobry Pani Izabelo,

    takiej zmiany można dokonać w symulacji dokumentu (dla transakcji FB*) albo w zaksięgowanym dokumencie (dla transakcji MIRO) – w linii dostawcy znajduje się przycisk ‘dalsze dane’ i tam można podać typ banku partnera, który wskazuje na konto kontrahenta.

    Pozdrawiam,
    Marek Turczyński

  2. Witam. Bardzo pomocny artykuł. Mam pytanie. Czy przy podziale kwoty płatności istnieje możliwość przypisania kont bankowych odbiorcy do poszczególnych kwot? Rozwiązanie działa w naszym systemie natomiast płatność trafia na konto euro naszego odbiorcy. System przy płatności automatycznie wybiera pierwszy rachunek z danych kontrahenta i na ten rachunek generuje plik do banku. Potrzebujemy rozwiązania, w którym część kwoty w euro będzie trafiała w płatności na rachunek odbiorcy w walucie Euro a kwota vat w Pln na rachunek odbiorcy w Pln. Z góry dziękuję za odp.

  3. W artykule nie zostało to wspomniane, ale warto wiedzieć, że rozwiązanie z podziałem kwoty działa tylko i wyłącznie jeżeli typ dokumentu, za pomocą którego księgowany jest dokument, nie jest oznaczony jako 'rodzaj dokumentu netto'. Przykładowe typy dokumentów netto to KN oraz RN.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.