Odpowiedz na: SAP Central Finance

Główna Fora dyskusyjne PGUS Inne dyskusje SAP Central Finance Odpowiedz na: SAP Central Finance

#4667
Dominik TylczyńskiDominik Tylczyński
Opiekun forum

Dziękuję za bardzo intrygujące pytanie. Moim zdaniem zanim zacznie się rozmawiać o technologii replikacji danych FI/CO z zewnętrznych systemów do SAP S/4 HANA, należałoby sobie odpowiedzieć na pytanie o docelowy pejzaż systemów: czy spółki / oddziały mają docelowo działać na swoich systemach satelitarnych, czy też mają zostać włączone do centralnej instancji S/4 HANA i w jakiej perspektywie czasowej to może nastąpić? Również istotne jest pytanie ile tych spółek jest, z jakich systemów korzystają i jakie możliwości integracji mają te systemy? Ważna jest też kwestia jakich korzyści oczekujemy ze scentralizowania finansów w S/4 HANA?

Biorąc pod uwagę zarządzanie danymi podstawowymi, harmonizację i automatyzację procesów oraz integrację rachunkowości zarządczej przeniesienie spółek do S/4 HANA ma bardzo dużo zalet i w moim przekonaniu jest lepszym rozwiązaniem niż utrzymywanie heterogenicznego środowiska wielu systemów satelitarnych w spółkach / oddziałach.

Jeśli integracja systemów satelitarnych ma być rozwiązaniem tymczasowym, do czasu przeniesienia ich do S/4 HANA, to niebagatelna kwestią będą koszty licencji i wdrożenia SLT. Podobną integrację można zaimplementować wykorzystując standardowe interfejsy FI dostępne w systemie – SAP Help: BAPIs for Data Transfer to the FI/CO Interface Implementowałem kiedyś podobne interfejsy do SAP ERP z satelitarnego systemu i przyznam, że poszło to całkiem zgrabnie.

Samo mapowanie można zaś zbudować przy pomocy SAP Business Connector, który jest darmowym rozwiązaniem dla klientów SAP.

Moim zdaniem integrację poprzez SLT warto rozważyć jeśli docelowo spółki pozostaną na swoich systemach satelitarnych i jeśli tych spółek oraz systemów może przybywać. Tutaj patrzyłbym przez pryzmat kosztów licencji i wdrożenia oraz korzyści z integracji.

Polecam artykuł prezentujący przeglądowo Central Finance: SAP S/4 HANA – Central Finance: A Complete understanding about Central Finance oraz notę 2184567 – Central Finance: Frequently Asked Questions (FAQ)

Pozdrawiam

Dominik