serializacja w farmacji

Główna Fora dyskusyjne PGUS O stronie internetowej grupy serializacja w farmacji

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #1465
  Edyta SapijaszkoEdyta Sapijaszko
  Uczestnik

  Szukam informacji od praktyków logistyki na temat serializacji w farmacji . Temat jest bardzo aktualny i dotyczyć będzie większości firm farmaceutycznych sprzedających leki Rx.

  Może udało by się napisać artykuł zawierający krótki poradnik dla wdrażających by nie trzeba było wywarzać otwartych drzwi?

  #1473
  Dominik TylczyńskiDominik Tylczyński
  Opiekun forum

  Ciekawy temat poruszyłaś. Nie znam co prawda wymagań polskiego prawa farmaceutycznego w zakresie serializacji (ciekawe czy w ogóle zostały już precyzyjnie zdefiniowane), tym nie mniej przejrzałem strony SAP. Okazuje się, że jest gotowy produkt: Advanced Track and Trace for Pharmaceuticals

  Rzecz jest chyba dość nowa, bo są dopiero dwie wersje 1.0 i 2.0. Jestem bardzo ciekaw czy w Polsce są jakiekolwiek doświadczenia wdrożeniowe.

  Sama serializacja funkcjonalnie wydaje się dosyć prosta w SAP ERP jest przecież zarządzanie numerami seryjnymi. Tutaj jednak wyzwaniem sądzę będzie ilość tych numerów oraz czas ich przetwarzania. Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić, aby normalny system SAP ERP nadążył z nadawaniem i przetwarzaniem numerów seryjnych w połączeniu z linią pakującą w nawet niewielkim zakładzie farmaceutycznym.

  Dlatego nie sądzę, aby udało się napisać gotowy artykuł / przewodnik jak zaimplementować serializację w SAP ERP. Natomiast na pewno jest to bardzo ciekawy temat do przedyskutowania i wymiany doświadczeń z innymi klientami SAP z branży. Przecież ostatecznie wszystkie firmy farmaceutyczne będą musiały serializację wdrożyć, kiedy stanie się obowiązującym wymogiem prawny. Sytuacja przypomina mi nieco temat JPK.

  #1838
  Adam AdamczykAdam Adamczyk
  Uczestnik

  Coż na temat serializacji należałoby raczej napisać krótką książkę, a i takowa traktowała by problem serializacji leków bardzo pobierznie.

  Zasadniczno jest to problem nie należy do trywialnych. Standardowo projekt serializacji dla jednej fabryki produkującej leki Rx, wprowadzanych do jednego kraju EU np Polski trwa około 0,5-1 roku i wymaga;

  – znacznych inwestycji w automatyke znakującą i pełną integrację z liniami pakującymi.

  – postawienie osobnego serwera ATT for farma i zinterfejsowanie go z obecnie posiadanym systemem SAP ERP, WMS oraz automatyką znakującą (należy dokładnie określić wydajność i pojemność serwera i pamiętać że liczba numerów seryjnych dziennie produkowanych w standardowej fabryce liczona jest zazwyczaj w setkach tysięcy)

  – przygotowanie interfejsów pozwalających na korzystanie ze zgromadzonych danych (po ukazaniu sie przepisów wykonawczych w danym kraju EU)

  Oczywiście to bardzo uproszony proces bowiem większość fabryk produkuje leki, które są wprowadzane do obrotu do więcej niż jednego kraju, a liczba produktowanych i pakowanych leków jest dość znaczna.

  Osoby które wdrażały serializacje często twierdzą, że wdrożenie SAP w fimie w prorównaniu z wdrożeniem serializacji bylo dziecinnie proste 🙂

   

  #1883
  Dominik TylczyńskiDominik Tylczyński
  Opiekun forum

  Dziękuję Adam za pierwszą rozbudowaną wypowiedź w tym istotnym temacie.

  Czy mógłbym prosić o linki do informacji o serwerze ATT i scenariuszach integracji?

  #1887
  Edyta SapijaszkoEdyta Sapijaszko
  Uczestnik

  Temat na pewno nie jest trywialny – wymaga bardzo dużych inwestycji od farmacji zarówno w park maszynowy jak i systemy.

  Natomiast zasadniczą kwestią są warunki brzegowe. Adam napisał, że dzienne zużycie numerów idzie w setki tysięcy. Czy zawsze? Pomińmy kwestię koncernów, ale na naszym rynku jest kilka firm małych, w których serializacji podlegać będą 3-5 produktów (a może 1?), a które mają SAPa.

  Taka firma z 1-3 produktami też musi zakupić drukarkę do kodów, natomiast część procesu pakowania będzie ręczna i agregacja kodów w kartonie zbiorczym (czy aby konieczna?) też będzie manualna, robiona przez operatora czytnikiem kodów.

  Firma miesięcznie przerobi jakieś 50 tyś numerów (4-5 serii wyrobu).

  Firma produkcyjna raportuje wykorzystane kody do HUBa europejskiego (nie krajowego, chyba że coś się zmieni. Krajowy jest dla hurtowni i aptek)

   

  No i tu wchodzi SAP – który takie rozwiązanie ma łącznie z raportowaniem do europejskiego HUBa, i może być zainstalowane jako add-on

  System SAP niestety musi spełniać wymagania wersji – co może być problemem dla farmacji, gdyż wymagane są minimum pakiety: SAP_BASIS 731 SAPKB73102 i SAP_APPL 604 SAPKH60406

  Kolejnym pytaniem, które zasygnalizowałam powyżej jest agregacja. Agregacja to zbieranie numerów w powiązaniu z kartonem zbiorczym i paletą logistyczną. Natomiast zgodnie rozporządzeniem UE (2016/161), to po stronie hurtownika jest weryfikacja numerów i jeżeli producent dostarczy mu dane zagregowane, to może skorzystać, ale jeżeli nie – to musi zeskanować pudełko po pudełku. Natomiast z tego co zauważyłam, każdy planując serializację planuje też agregację. W SAP jest to więc wdrożenie HU (dobrze mówię ?) i etykiet logistycznych.

  Tak więc robi nam się wdrożenie polegające na:

  1. dostosowaniu wersji SAP

  2. wdrożeniu HU,  numerów seryjnych i etykiet logistycznych

  3. wdrożenie SAP Advanced Track and Trace

  Alternatywnie:

  Zakup systemu trzeciego od dostawcy (zwykle oferowanego z drukarką kodów), i otwartą kwestią pozostaje sposób i zakres współpracy z SAP – może być wtedy znikomy podlejący na zaimportowaniu listy adresowej odbiorców i ręcznej obsłudze dodatkowego systemu w magazynie, podczas wydania produktów objętych serializacją lub większy łączący zagregowane krtony zbiorcze z logistyka SAP (pewnie też wymaga HU ?).

  I tu wchodzi CENA 🙂

  P.S Za serializację zapłacimy wszyscy. Paradoksem jest, że cena objętych nią produktów pewnie nie wzrośnie – są to produkty refundowane i tutaj rząd wymusi brak wzrostu ceny. Natomiast wzrosną ceny produktów z rynku OTC, bo jakoś na to rozwiązanie trzeba będzie zarobić… A jaki jest procent fałszowanych polskich leków ?

  #6948
  Karol WarekKarol Warek
  Uczestnik

  A co z lekami bez recepty? Czy ten artykuł jest aktualny?

   

  ________________

  Co to jest serializacja leków?

   

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 5 months temu przez Karol WarekKarol Warek.
Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.