Z-transakcje – opinie

Główna Fora dyskusyjne PGUS Inne dyskusje Z-transakcje – opinie

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #1358
  Marek KamińskiMarek Kamiński
  Moderator

  W związku z komentarzami do wpisu o z-transakcjach Z-transakcje – pomoc czy kula u nogi? może warto by nieco ożywić forum i tutaj kontynuować dyskusję.

  Czy ktoś ma jakieś miłe lub przykre doświadczenia z Z-transakcjami? W Waszym przypadku specjalne transakcje są pomocą czy kulą u nogi?

  #2588
  Karol LinnikKarol Linnik
  Uczestnik

  Cześć,

  parę słów komentarza do tematu Z-transakcji. Z punktu widzenia wewnętrznego działu IT odpowiedzialnego z budżet i utrzymanie systemu, takie transakcje to dodatkowy obiekt serwisowy. Problemy ze standardem ( np. problem przy upgrade, po wgraniu nowych patch-y, nowej wersji MS Office, nowego Windowsa itd.) rozwiązuje SAP w ramach opłaty serwisowej. Problemy z Z-transakcją to jest kłopot\koszt dla IT – poświęcony czas na rozwiązanie problemu, opłacenie konsultantów i programistów zewnętrznych. A już najgorzej wypadają kopie transakcji standardowych, gdzie można spędzić godziny na porównywanie działania standardu i Z-transakcji i dlaczego są rozbieżności, tam gdzie nie były zamierzone.

  Moim zdaniem Z-transakcje należy wdrażać z rozmysłem, tam gdzie to się opłaca (uwzględniają koszty utrzymania w kolejnych latach lub gdzie nie ma innego wyjścia. Podstawa to dobra dokumentacja oraz rozważenie utrzymywania np. 1 transakcji dla kilku-kilkunastu zakładów – czyli koordynacja działań na poziomie grupy w dużych organizacjach. Ale to wymaga negocjacji, podobnych procesów i wspólnych testów…

  pozdrawiam,

  Karol

  #2686
  Dominik TylczyńskiDominik Tylczyński
  Opiekun forum

  Moim zadaniem robiąc zmiany w standardowym kodzie SAP nie powinno się robić kopii, powiedziałbym prawie nigdy. Znacznie lepiej, wygodniej i bezpieczniej jest zmienić od razu standardowy kod, zamiast go kopiować i wprowadzać zmiany w kopii. Opisałem obszerniej dlaczego w jednym z artykułów opublikowanych na naszej stronie.

  Sens Z-transakcji widzę głównie w obszarze magazynowym, gdzie często się pisze własne transakcje skanerowe. Przy tym jednak taka własna transakcja powinna odzwierciedlać operacje, które można wykonać bezpośrednio standardowymi transakcjami. Tak zwykle robię – opracowuję proces magazynowy, który można obsłużyć standardowymi transakcjami, a potem opakowuję tę funkcjonalność w jedną prostą transakcję RF.

  Inny obszar wykorzystania Z-transakcji to na pewno własne raporty. Apetyt organizacji na informacje jest nienasycony i prawie zawsze trzeba napisać kilka niestandardowych raportów.

  Pozdrawiam

  Dominik

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.