Jak SAP WM może optymalizować wykorzystanie powierzchni magazynowych?

W pierwszej części niniejszego artykułu prezentuję funkcjonalności SAP WM szczególnie ważne dla optymalnego wykorzystania powierzchni magazynowych. Są to przede wszystkim strategie rozmieszczania zapasu oraz metody kontroli zajętości lokalizacji. Część druga artykułu jest poświęcona ogólniejszym refleksjom nad pojęciem, korzyściami i sensem takiej optymalizacji.

Strategie rozmieszczania zapasu

W moim przekonaniu w magazynach zarządzanych w SAP WM najistotniejszym czynnikiem wpływającym na efektywne wykorzystanie powierzchni jest dobór odpowiedniej systemowej strategii rozmieszczania do fizycznej struktury magazynu. Myślę tutaj o najczęstszej sytuacji kiedy system zarządzania magazynem jest wdrażany w już zaprojektowanym, zbudowanym i eksploatowanym obiekcie. SAP WM udostępnia liczne strategie rozmieszczania zapasu, od tych najprostszych wskazujących kolejną pustą lokalizację, po te bardziej zaawansowane uwzględniające położenie lokalizacji kompletacyjnej, ograniczenia na składowanie niejednorodne czy poziom zajętość lokalizacji.

Dodanie do istniejącego zapasu

Rys. 1 – Strategia dodania do istniejącego zapasu

Ta zawartość została ograniczona tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się , aby wyświetlić tę treść.

Po drugie uświadommy sobie czym tak naprawdę jest optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej – upraszczając jest próbą ulokowania maksymalnego zapasu w ograniczonej objętości. Czym natomiast jest zapas? Jest wodą skrywającą w swych głębinach rafy niedoskonałości łańcucha dostaw, umożliwiającą biznesowi płynięcie ponad nimi. Tę analogię znają wszyscy adepci kursów zarządzania zapasami:

Rys. 5 – Zapas skrywa niedoskonałości łańcucha dostaw

Uważam zatem, że zamiast inwestować w złożone magazynowe systemy optymalizacyjne znacznie lepiej i efektywniej jest skupić się na doskonaleniu łańcucha dostaw, na lepszym planowaniu, współpracy z dostawcami, przepływie informacji – możliwości jest mnóstwo, a system SAP ERP daje gotowe narzędzia i rozwiązania. Wtedy można redukować poziomy zapasów czego efektem ubocznym jest zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnię magazynową i niejako automatycznie rozwiązuje problem optymalizacji jej wykorzystania. Optymalizację wykorzystania powierzchni magazynowej widzę po prostu jako leczenie objawów niedoskonałości zintegrowanego łańcucha dostaw. Zdecydowanie wolę sięgać bezpośrednio do źródła problemu i tam szukać rozwiązania.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.