SAP dla początkujących – czyli jak ujarzmić menu oraz lista przydatnych transakcji w SAP ERP

Zaczynając przygodę z SAP ERP, nierzadko traciłem wiele czasu na odnalezienie kodu transakcji, zanim wykonałem systemowo jakikolwiek proces . Przyczyną był brak doświadczenia w poruszaniu się po “drzewku” transakcji w menu. Brakowało mi narzędzia w którym mógłbym wyszukać transakcję po nazwie lub kodzie, co wynikało z kolei z braku wiedzy na temat procesu, który obecnie wykonywałem. Jako laik, nie wiedziałem jaką frazę wpisać kierując zapytanie do wujka google.

Tak więc, idąc na pomoc początkującym zdecydowałem się zamieścić w tym wpisie spis transakcji, które okazały się niezbędne do pracy z systemem SAP (w magazynie) oraz wyjaśnić krótko jak poruszać się po menu. Mam nadzieję, że każdy początkujący użytkownik znajdzie tutaj coś dla siebie.

Zanim przejdziemy do spisu transakcji warto jest wiedzieć, że producent oprogramowania SAP zaprojektował nazwy transakcji według sztywno ustalonego schematu. Większość transakcji o kodzie kończącym się liczbą 01 dotyczy transakcji przeznaczonych do tworzenia, 02 oznacza zmianę oraz 03 wyświetlanie.  Spotkałem się z przypadkami, gdy ktoś wiedział jak wyświetlić dokument (w transakcji 03) w SAP, ale nie potrafił go zmienić, nie wiedząc, że w 99% wystarczy zastosować się do wspomnianej reguły.

Tak więc mamy kody transakcji kończące się na

  • 01 (tworzenie),
  • 02 (zmiana),
  • 03 (wyświetlanie)
Treść dostępna dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się login aby uzyskać pełny dostęp.

Zostaw komentarz