Podstawy konfiguracji BOM

Podstawy konfiguracji BOM (transakcja OS23)

Konfiguracja, tak jak obsługa procesów biznesowych związanych z BOM i innymi danymi podstawowymi produkcji, jest bardzo obszernym tematem. Istnieją osobne szkolenia dedykowane, robione przez SAP, poświęcone tylko tematyce konfiguracji danych podstawowych produkcji. W materiale chciałbym przedstawić podstawy konfiguracji BOM i opisać kilka transakcji związanych z konfiguracją.
Jako ciekawostkę można podać, że kilka ważnych transakcji konfiguracyjnych dotyczących BOM mieści się w przedziale OS20-OS29 i na opisaniu kilku z nich chciałbym się skupić
Pierwszą z nich jest transakcja OS23. Ścieżka w SPRO do tej transakcji wygląda następująco: SPRO → SAP Reference IMG → Production → Basic Data→ Bill of Material → General Data → Define BOM Status.
W tej transakcji możemy nałożyć na BOM określone ograniczenia. Innymi słowy, możemy ustanowić status który ograniczy np. liczbę obszarów funkcjonalnych i procesów w firmie, w których BOM może być używany. Poniżej chciałbym pokazać, jak utworzyć nowy status dla BOM.
Na pierwszym ekranie transakcji OS23, wybieramy ikonkę „new entries”. Przy dodawaniu nowych statusów, musimy oczywiście znajdować się w opcji edycji pól, a nie wyświetlania (przełączamy się z jednej do drugiej za pomocą ikonki „change/display”).

Na następnym ekranie wpisujemy numer naszego statusu i zaznaczamy opcje dla których jest on dostępny.

Tak ustanowiony status możemy zapisać. Jeżeli chcemy potem sprawdzić, czy nasz status został prawidłowo zapisany i czy jest on widoczny w systemie, możemy w transakcji CS03 (wyświetlanie BOM) wpisać jakiś materiał, sprawdzić w danych nagłówka („header”) możliwe opcje w polu „BOM status” i wśród tych opcji powinniśmy widzieć nowy status.

Podstawy konfiguracji BOM ( transakcja OS27)
W transakcji OS27 znajdują się dużo opcji, które mają bezpośredni wpływ na działanie  omawianej w materiale ” Podstawy tworzenia specyfikacji materiałowych cz.II”  funkcji zarządzania zmianą. Ścieżka w SPRO do tej transakcji wygląda następująco: SPRO → SAP Reference IMG → Production → Basic Data→ Bill of Material → Control Data for Bills of Material → Define Modification Parameters. W krótkim omówieniu i pokazaniu transakcji OS27, chciałbym wspomnieć o trzech: wcześniejsza data, opracowanie ważności specyfikacji materiałowej oraz aktywne zarządzanie zmianą.

Podstawy konfiguracji BOM ( transakcja OS28)

W transakcji OS28 ustanawiane są wartości domyślne, które potem występują przy tworzeniu BOM i zarządzaniu innymi procesami związanymi z BOM. W transakcji tej możemy też przy wyborze domyślnego statusu dostrzec, że widoczne wśród statusów możliwych do wyboru są też te ustanowione wcześniej w transakcji OS23. Ścieżka w SPRO do tej transakcji wygląda następująco: SPRO → SAP Reference IMG → Production → Basic Data→ Bill of Material → Control Data for Bills of Material → Define Default Values

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.