Podstawy konfiguracji zakładu w SAP – cz.II – konfiguracja poziomu wyceny i przypisanie zakładu do jednostki gospodarczej

Konfiguracja poziomu wyceny

Poziom wyceny jest tym krokiem przy konfiguracji zakładu, który decyduje o tym, na jakim poziomie będą wyceniane materiały, czy będą wyceniane na poziomie jednostki gospodarczej, czy też na poziomie konkretnego zakładu.
Samo ustalenie poziomu wyceny dla materiałów przy implementacji systemu, wykonuje się w transakcji konfiguracyjnej OX14. Ścieżka w menu SAP do tej transakcji wygląda następująco: SAP Reference IMG→ Enterprise Structure → Definition → Logistics-General → Define Valuation Level. Raz ustanowiona klasa wyceny, nie powinna być zmieniana. Na ekranie poniżej widzimy jak w drzewie konfiguracji wygląda ścieżka dla transakcji OX14.Na poniższym ekranie widzimy, że akurat w przypadku systemu z którego korzystałem, jest on skonfigurowany tak, ze wycena będzie się odbywała na poziomie zakładu, a nie jednostki gospodarczej.

Przypisanie zakładu do jednostki gospodarczej

Jeżeli określiliśmy już nowy zakład, a także poziom wyceny dla materiałów, możemy wtedy przypisać zakład do jednostki gospodarczej. Jednostkę gospodarczą też należy skonfigurować w systemie przy wdrażaniu modułu MM w SAP.
Transakcja konfiguracyjna, która służy do przypisania zakładu do ustanowionej wcześniej jednostki gospodarczej, to transakcja OX18.
Ścieżka w menu SAP do tej transakcji wygląda następująco: SAP Reference IMG → Enterprise Structure → Assignment → Logistics-General → Assign plant to company code

Na ekranie transakcji OX18 właściwym do wykonania samego przypisania możemy postąpić na dwa sposoby: możemy skopiować te parametry z innego zakładu, zmieniając później tylko jego nazwę, możemy też wprowadzić nowe przypisanie, wtedy wpisujemy w odpowiedniej kolejności nazwę jednostki gospodarczej i nazwę zakładu, zatwierdzając potem wpis klawiszem ENTER i zapisując wykonane przypisanie.

Na kolejnym ekranie, niezależnie od tego w jaki sposób dokonujemy przypisania, ważne jest żeby dobrze określić wielkości w dwóch polach: jednostka gospodarcza i zakład.
Na poniższym ekranie np. widać, że zakład PKRC jest przypisany do jednostki gospodarczej 1000.
Po wpisaniu wymaganych wielkości i ich potwierdzeniu, zapisujemy nasze przypisanie, czego efektem będzie przynależność zakładu do określonej jednostki gospodarczej, co w rzeczywistości biznesowej skutkowałoby już tym, że nasz zakład podlegałby określonym przepisom prawa finansowego i gospodarczego.

Komentarze o “Podstawy konfiguracji zakładu w SAP – cz.II – konfiguracja poziomu wyceny i przypisanie zakładu do jednostki gospodarczej

  1. Warto tutaj dodać, że raz ustawionego poziomu wyceny (zakład lub jednostka gospodarcza) praktycznie nie da się zmienić, a jest to ustawienie globalne w całym systemie. Dlatego prawie zawsze poziom wyceny jest ustawiany na zakład. Takie ustawienie jest wymagane do uruchomienia planowania produkcji.

  2. Witam wszystkich ewentualnych czytelników mojego artykułu 😉
    Wydaje mi się stosowne do dodania, do treści powyższego artykułu, to jak skonfigurować jednostkę gospodarczą ( ang. company code ), w przypadku kiedy jest ona tworzona od podstaw.
    Należy wtedy w konfiguracji użyć transakcji OX02, do której ścieżka w menu konfiguracji to SAP Reference IMG → Enterprise Structure → Definition → Financial Accounting → Define, copy, delete, check company code. Możliwe jest kopiowanie danych z istniejącej już jednostki gospodarczej, możliwe jest też wpisywanie wszystkich danych od początku. Oznaczenie jednostki gospodarczej w systemie składa się z czterech elementów: liczbowych, literowych, lub liczbowo – literowych

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.