Podstawy konfiguracji zakładu w SAP – cz.IV- konfiguracja podstawowych elementów modułu WM

Konfiguracja podstawowych elementów modułu WM dla określonego zakładu

Jeżeli w SAP np. dla zakładu jest wdrażany zarówno moduł WM jak i MM, to wtedy na etapie konfiguracji należy również ustanowić określone jednostki w systemie dotyczące modułu WM. Jest to zdefiniowanie magazynu, przypisanie magazynu do zakładu i składu, a także ustanowienie typów składowania, miejsc składowania, a także gniazda składowania. W niniejszym artykule chciałbym  pokazać jak należy zdefiniować magazyn ( przy korzystaniu z opcji kopiowania magazynu z już utworzonego wcześniej w systemie), a także to w jaki sposób przypisać magazyn do zakładu i składu.

W przypadku definiowania, kopiowania, sprawdzania lub usuwania magazynu ( w przykładzie PR1), należy w drzewie konfiguracji wybrać następującą ścieżkę: SPRO → SAP Reference IMG → Enterprise Structure → Definition → Logistics Execution → Define, copy, delete, check warehouse number. Oznaczenie kodu transakcji dla tej operacji w systemie to EC09.
W przypadku kopiowania danych z innego magazynu, należy na pierwszym ekranie transakcji EC09 wybrać przycisk pozwalający na skopiowanie danych z innego zakładu.

W kolejnym kroku transakcji EC09, określamy w dodatkowym oknie w przypadku kopiowania magazyn z którego kopiujemy dane i magazyn do którego przenosimy dane ( w przykładzie kopiowanie danych z magazynu WSB do magazynu PR1).

Po potwierdzeniu polecenia kopiowania ( ENTER ) otrzymamy dodatkowe okno z informacją o potwierdzeniu skopiowania danych z jednego magazynu do drugiego.

Po potwierdzeniu okna z powyższą informacją przechodzimy do kolejnego okna, gdzie w zakładce „completed activities” jeszcze raz widzimy potwierdzenie przeprowadzonej operacji w transakcji EC09.

To czy numer/oznaczenie naszego magazynu zapisał się poprawnie w systemie, możemy sprawdzić MW konfiguracji wybierając następującą ścieżkę : SPRO → SAP Reference IMG → Enterprise Structure → Definition → Logistics Execution → Define, copy, delete, check warehouse number → Define warehouse

Kolejnym krokiem w konfiguracji modułu WM powinno być  przypisanie magazynu do zakładu/składu. Ścieżka do tej transakcji w drzewie konfiguracji wygląda następująco : SPRO → SAP Reference IMG → Enterprise Structure → Assignment → Logistics Execution → Assign warehouse number to plant/storage location. Na pierwszym w kolejności ekranie w konfiguracji dla tej operacji wybieramy przycisk „new entries”

Na kolejnym ekranie tej transakcji w SPRO wpisujemy oznaczenie zakładu, oznaczenie składu i oznaczenie magazynu, a wpis potwierdzamy klawiszem ENTER.

W ty momencie możemy zapisać nowo utworzone powiązanie lub powiązania i wtedy na dole ekranu powinien pojawić się komunikat o zapisaniu danych. Po cofnięciu się do ekranu z listą kombinacji ( zakład + skład + magazyn), powinniśmy już widzieć na liście kombinacje przez nas utworzone.

Komentarze o “Podstawy konfiguracji zakładu w SAP – cz.IV- konfiguracja podstawowych elementów modułu WM

  1. Nowy magazyny powinno się zawsze tworzyć, tak jak to pokazał Piotr, poprzez kopiowanie wzorcowej konfiguracji SAP, tj. magazynu 001. Dzięki temu mamy od razu gotową pełną konfigurację nowego magazynu wraz ze wszystkimi procesami. Wystarczy ją potem tylko dopasować.

    Trzeba tutaj pamiętać, że podczas kopiowania tworzone są również zakresy numeracji dla nowego magazynu, a całość konfiguracji jest zapisywana do jednego transportu, łącznie z definicją zakresów numeracji. Definicji zakresów numeracji nie powinno się transportować lub robić to bardzo uważnie. Dlatego transport powstały skopiowaniu numeru magazynu należy zmodyfikować i wyjąć z niego definicję zakresów numeracji tj. obiekty R3TR TABU NRIV

    1. W nawiązaniu do tego co napisał Dominik myślę, że warto też zapoznać się z jedną z odpowiedzi w poniższym wątku, gdzie jest dobrze wyjaśnione dlaczego powinno się być tak ostrożnym w przenoszeniu zakresów numeracji.

      https://archive.sap.com/discussions/thread/1968627

      Natomiast w wątku poniżej ( wprawdzie w odniesieniu do zakresu numerów dotyczących dokumentów księgowych) jest opisane jak technicznie można zmodyfikować transport znając jego numer i nazwę obiektów

      https://archive.sap.com/discussions/thread/1816884

      Czyli ostrożność, ostrożność i jeszcze raz ostrożność

      1. W wszystko sprowadza się do tego, że cała definicja zakresu numeracji, czyli wartość początkowa, końcowa oraz bieżąca (status) są w tej samej tablicy NRIV. Transport zakresu numeracji to po prostu transport rekordu tablicy NRIV. W konsekwencji w systemie docelowym status zakresu zostanie nadpisany statusem z systemu źródłowego. Co najczęściej powoduje przydzielanie przez SAP numerów już wykorzystanych, a to powoduje dump w wyniku powielonego klucza tabeli podczas tworzenia nowych dokumentów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.