SAP dla początkujących – czyli jak uczyć się SAP? cz. I

Jak uczyć się SAP? Od czego zacząć naukę? Może nadwerężyć nieco budżet i zrobić certyfikat? Może skorzystać z darmowych kursów dostępnych w sieci? Kwestia nauki SAP jest częstym tematem wątków zakładanych na forum użytkowników SAP. Pytając o “SAP” naszego, starego, poczciwego wujka google, zauważymy, że zaproponuje on frazę “SAP po polsku”, a to pozwala wysnuć wniosek, iż jest to jedno z najczęstszych zapytań w polskiej sieci. W związku z tym postanowiłem podzielić się kilkoma praktycznymi radami, które mogą okazać się pomocne przy próbie nauki SAP. Mam nadzieję, że każdy początkujący użytkownik znajdzie coś dla siebie zarówno w tej jak i w drugiej części artykułu.

A więc zaczynamy! Na wstępie ważne jest abyś wiedział, że podstawą do nauki SAP jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Na praktykę, z kolei, składa się obserwacja oraz analiza z których to dopiero kiełkuje ziarno zrozumienia. To prawda, że na rynku dostępnych jest wiele płatnych lub darmowych szkoleń, jednakże przyniosą one pożądane efekty tylko wtedy, jeśli będą służyć do połączenia i usystematyzowania posiadanej praktycznej wiedzy. Dlaczego? Dlatego, że podczas takiego szkolenia mózg ludzki jest w stanie zapamiętać jakieś 25%. Bez uprzedniej praktyki, nie będziesz wiedział na co szczególnie zwrócić uwagę, o co zapytać. Może okazać, się że większą wagę przywiążesz do czegoś co Ci nigdy się nie przyda. Poza tym (wracając do najczęstszego zapytania google), jeśli nie znasz języka obcego, masz dosyć duży problem, ponieważ większość szkoleń prowadzone są w języku angielskim lub niemieckim. Tak więc jeśli jesteś żądny wiedzy i korzystasz z SAP w codziennej pracy to dlaczego by tego nie wykorzystać? Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest zgłoszenie się do pracodawcy o uprawnienia do serwera testowego. Każdy kto posiada zaimplementowany system SAP powinien posiadać minimum trzy serwery: serwer produkcyjny, serwer developerski, serwer testowy. W przypadku problemu z dostępem, prośbę możesz zmotywować chęcią rozwiązywania problemów, odciążenia supportu oraz poszerzania wiedzy, która zostanie wykorzystana z korzyścią dla firmy.
Korzystanie z serwera testowego zawsze wiąże się z ryzykiem pomyłki serwera testowego z produkcyjnym (wszystkie okna aplikacji wyglądają tak samo). Pochwalę się iż podczas testów, utworzyłem jednym kliknięciem kilkaset zleceń produkcyjnych czarodziejską z-transakcją. Mój poziom zadowolenia spadł drastycznie do minimum, jak już zorientowałem się, że jestem na serwerze produkcyjnym ;)) W związku z tym, pamiętaj aby wylogować z serwera produkcyjnego. Wylogowanie, mimo iż jest bezpieczne, to nie koniecznie satysfakcjonujące, ponieważ czasami może pojawić się potrzeba skopiowania jakiś danych z serwera produkcyjnego (np. dane nagłówka dokumentu zamówienia) do serwera testowego. Na to również jest sposób. Wystarczy zmienić kolor aplikacji SAP w taki sposób, aby każdy serwer posiadał inną barwę, jak na zdjęciu niżej (trzy serwery to trzy kolory).

Jak zmienić kolor? Z menu konfiguracyjnego przedstawionego na kolejnym obrazku.

Jeśli posiadasz już dostęp do serwera testowego czas zacząć zabawę. Najlepszą nauką jest analiza wszystkich procesów, które odbywają się w firmie, zaczynając od tych, z którymi masz bezpośredni kontakt. Zanim jednak zaczniesz, dobrze jest odwzorować na papierze ich fizyczny przebieg, tzn. wyjdź na halę produkcyjną i zapisz krok po kroku, co jest wykonywane i w jakim momencie, a później spróbuj przedłożyć tą wiedzę na zachowanie systemu. Aby było łatwiej, możesz spróbować odwrócić proces do tyłu i od końca procesu przejść przez wszystkie kroki aż do samego początku. Po co? Ułatwi Ci to zadawanie pytań. Np. Gdy wykonujesz transport wyrobu gotowego do klienta. Zadajesz pytanie: co jest potrzebne do realizacji tego procesu? Musisz utworzyć transport w SAP ERP i przypisać do niego dostawy wychodzące. Skąd biorą się dostawy wychodzące? Kto je tworzy? Skąd ten ktoś wie, które dostawy wychodzące przypisać do jakiego transportu? Skąd wie, że te dostawy należy wysłać akurat dziś? Co zostało zapakowane w dostawę wychodzącą? Skąd wzięły się wyroby, które sprzedajemy? Tak idąc po nitce do kłębka dojdziesz przez proces pakowania, produkcji, po proces kompletacji zlecenia przeniesienia, proces tworzenia zleceń produkcyjnych, planowanych, zleceń sprzedaży, ofert itd. Po drodze zaczną rodzić się kolejne pytania, które być może będziesz musiał zadać innym pracownikom obsługującym dany proces. Nie bój się pytać! Masz prawo nie wiedzieć. Zapewne osoba, którą pytasz o pewien proces, wykonuje go codziennie, ale nie potrafi zrobić tego w czym trudnisz się Ty 😉 Po sporządzaniu mapy interesującego Cię procesu, stopniowo będzie przychodziło zrozumienie, które ułatwi odzwierciedlenie wszystkich kroków w systemie. Po zakończeniu proces powinien wyglądać mniej więcej jak na poniższym obrazku.

Próbując przejść przez te kroki systemowo, dobrze jest abyś odłożył wszelkiego rodzaju Z-transakcje na bok. Niestandardowe programy, napisane specjalnie dla firmy, mogą nieco utrudnić zrozumienie działania systemu. Możesz nie zdawać sobie sprawy z automatycznych procesów  i ruchów wykonywanych w tle przez system. Po zmapowaniu wszystkich kroków, będziesz posiadał już wiedzę teoretyczną na temat tego kto, co i kiedy wykonuje w procesach wpływających na funkcjonowanie firmy. Teraz możesz już przejść do praktyki, czyli odzwierciedlić poznaną wiedzę w systemie. Ale o tym będzie mowa w kolejnej części artykułu. Dowiesz się jak uczyć się praktycznej strony obsługi procesów w SAP bez żadnego wysiłku, wykonując tylko swoje codzienne obowiązki.

Komentarze o “SAP dla początkujących – czyli jak uczyć się SAP? cz. I

  1. Czesc Marek. Bardzo fajny wstep i milo sie to czyta. Dobrze by bylo gdybys mogl, oczywiscie w miare mozliwosci polecic np. jakies firmy, ktore oferuja zdalny dostep do serverow testowych lub developerskich. Jest ich sporo na rynku i ciezko sie zdecydowac, ktora wybrac. Nie ukrywam, ze na razie nie mam dostepu do SAP i jesli chcialbym pocwiczyc, zmuszony jestem wykupic zdalny dostep. Znasz cos godnego polecenia?
    Pozdrawiam i czekam na kolejne czesci.
    Dominik

    1. Cześć Dominik. Dzięki wielkie za miłe słowa, cieszę się, że artykuł Ci się podoba, a jeszcze bardziej z tego, że go czytasz 🙂 Odnośnie dostępu do serwera testowego, to nie mam doświadczenia w tej materii. Raz kiedyś wykupiłem dostęp na tydzień za około 30 USD ze strony: http://www.idesaccess.com/index.html, ale muszę przyznać, że to nie był dobry pomysł. Tydzień zleciał szybko i nim się zorientowałem trzeba było wydać kolejne pieniądze. Moim zdaniem dostęp do płatnych serwerów jest dobry w przypadku gdy dokładnie wiesz co chcesz przetestować lub sprawdzić. Właśnie dlatego uważam, że najlepszą metodą jest się zatrudnić w firmie pracującej na SAP. Wtedy masz okazję poznać SAP w teorii i praktyce. Znajomość procesów biznesowych oraz struktury firmy ułatwia obserwacje zależności pomiędzy procesami zachodzącymi w poszczególnych modułach w systemie. Dodatkowo przy wykupieniu dostępu do serwera testowego, dobrze jest posiadać jakieś materiały do nauki (scenariusze ćwiczeń) itd., itp. Jednym słowem aby w pełni skorzystać z dostępu trzeba się porządnie przygotować. Z kolei żeby wiedzieć z czego się przygotować, trzeba posiadać wiedzę o SAP i tak kółko się kręci. Może warto rozejrzeć się za rocznym studium (chyba jest kierunek SAP na WSB). Wtedy zaczynasz od podstaw i w gratisie dostajesz roczny dostęp do serwera testowego 🙂
      Można by o tym napisać kolejny artykuł 😀
      Pozdrawiam
      Marek

      1. Czesc Marek. Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Musze przyznac, ze masz calkowita racje. Placenie za dostep do serwera SAP tylko po to aby troche poklikac mija sie z celem. Co prawda niedawno ukonczylem kurs SAP MM w Wizcore w Londynie ale byla to tylko jedna pelna implementacja. Szczerze, to jeszcze duzo pracy przede mna aby poznac chocby podstawy SAP.
        Aktualnie poszukuje pracy w firmie, ktora oferuje dostep do SAP. Tak jak piszesz, ulatwi mi to i bardzo przyspieszy nauke.
        Pozdrawiam serdecznie
        Dominik

  2. Witam, dzięki za pozytywną opinię! Szczerze mówiąc, miały być tylko dwie części o ogólnym podejściu do nauki SAP, ale zaczynam się zastanawiać nad rozwinięciem serii… zobaczymy co przyniesie czas ;))
    P. S. Miejmy nadzieję, że rozwinięciem tematu również okażą się artykuły pozostałych autorów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.