SAP fakty i mity – optymalizacja procesu przez zrozumienie podstaw

Nawiązując do mojego poprzedniego wpisu spróbuję pokrótce udowodnić tezę, iż próba zrozumienia systemu SAP ERP na własną rękę może przynieść wiele korzyści.
W początkowym okresie mojej pracy z SAP spotkałem się z problemem, który jest świetnym przykładem braku rozumienia systemu i korzyści jakie udało się osiągnąć poprzez zwykłą obserwację zależności między transakcjami w module MM, WM i PP.

Jeszcze jako pracownik magazynowy wraz z innymi ludźmi na moim poziomie drapałem się w głowę i zastanawiałem nad sensem zbędnych przebiegów podczas kompletacji zleceń. Mianowicie dlaczego przy kompletacji zlecenia przeniesienia musimy dostarczać zawsze te same komponenty na te same gniazda produkcyjne? Nie można takich części umieścić bezpośrednio na stanowisku monterskim, po to aby były uzupełniane dwa razy dziennie systemem kanban? Drobna zmiana a jak ułatwia życie, a przy okazji zmniejsza czas kompletacji zlecenia o 10% – czy to dużo? Niby nie, a jednak przyjmując hipotetycznie, że na dwóch zmianach pracownik X kompletujący 44 zlecenia przeniesienia (każde po 20 min) przestanie kompletować części zaopatrywane systemem kanban? Te 10% pozwoli na kompletację 4 zleceń przeniesienia więcej (na dzień). Nadal liczba nie robi wrażenia, ale w skali miesiąca liczba wzrasta do 84 zleceń (1008 zleceń rocznie).

Czary? Nie, to funkcjonalność SAP i banalnie proste rozwiązanie, które umożliwiło osiągnięcie tego wyniku, mimo tego, że w początkowym etapie otrzymaliśmy informację iż tak się nie da. Przyczyną takiego podejścia był brak wiedzy oraz bariera jaka dzieliła nas między supportem. Nie niechęć, tylko brak umiejętności przekazania problemu lub wyszukiwania rozwiązań. W związku z tym zadałem pytanie na forumsap.pl, na które również nikt nie odpowiedział. Wtedy tego nie rozumiałem. Od początku zastanawiające było dlaczego podglądając zlecenie produkcyjne w transakcji CO02 (bo jako pracownik magazynowy miałem do niej dostęp) w przeglądzie składników, zaznaczony jest wskaźnik pobrania wstecznego.

Rys. 1 stanowisko robocze widoczne z transakcji CO02

Po dalszych obserwacjach zleceń produkcyjnych zauważyłem, że pobranie wsteczne musi mieć jakiś wpływ na występowania komponentu na liście BOM.

Rys. 2 pobranie wsteczne w liście składników

Całe odkrycie zaczynając od przypadkowego poznania transakcji MM02, czytania postów na forum trwało około roku. Ale w końcu udało się zrozumieć zależności między obszarami zaopatrzenia produkcji, stanowiskami roboczymi, wskaźnikiem pobrania wstecznego a listą składników na liście BOM.

Rys. 3 Pobranie wsteczne w transakcji MM02

Opisane odkrycie pozwoliło zrozumieć, że od samego początku źle się wyrażaliśmy próbując zdefiniować nasz problem. Jakiś czas temu przeglądając forum natknąłem się na swojego posta i pojąłem, że pytanie w postaci: jak usunąć składnik z listy BOM było pytaniem nie odpowiednim. Patrząc na to teraz, wcale nie dziwie się że nikt nie podjął się odpowiedzi. Sam odpowiedziałem na własne pytanie, co ku mojemu zdziwieniu, zaowocowało tzw. “łapką w górę”, czyli podziękowaniem za posta. Tego również nie rozumiałem – teraz wiem, nie liczy się to czy jesteśmy specjalistami, liczą się chęci i determinacja.

Patrząc z perspektywy czasu widzę, że zmiana tak bardzo wpływająca na proces kompletacji zleceń przeniesienia wymagała tylko kilku ruchów w transakcjach, do których dostęp nigdy nie był zablokowany.Dlatego gorąco zachęcam do próby zrozumienia działania systemu SAP oraz do optymalizacji systemu na własną rękę (oczywiście stopniowo i testując zmiany na serwerze testowym). Według mnie, najlepszą metodą nauki SAP jest nauka od strony praktycznej, którą później można uzupełnić o teorię. Należy próbować na własną rękę śledzić zależności pomiędzy operacjami i ruchami w SAP “odwiedzając” transakcję poglądlowe, np.: MM03, CO03 itd. Należy pamiętać o tym aby podczas obserwacji starać się omijać niestandardowe z-transakcje, o których będzie kolejny artykuł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.