SAP HANA: analiza widoków graficznych z wykorzystaniem zapytań SQL

Widoki graficzne w SAP HANA

W uproszczeniu, obiekty w SAP HANA mogą być tworzone z wykorzystaniem dwóch podejść:

  1. język SQL (widoki SQL, table functions, procedury);
  2. komponenty graficzne (widoki graficzne).

Modelowanie za pomocą widoków graficznych przynosi pewne korzyści (w porównaniu do użycia obiektów SQL): są prostsze w utrzymaniu, przepływ danych jest łatwiejszy do zrozumienia, znacznie łatwiej je zmieniać oraz bardzo łatwo podglądać i analizować dane na poszczególnych etapach widoku graficznego (opcja data preview na dowolnym komponencie).

Z drugiej strony, używanie obiektów SQL umożliwia łatwe rozszerzenie kodu w konsoli – zawsze można skopiować fragment kodu SQL do konsoli, zmodyfikować go, uruchomić i sprawdzić rezultaty (np. analizując wpływ planowanych zmian w kodzie na wyniki).

Na szczęście to samo podejście można zastosować również w przypadku widoków graficznych, choć nie jest to tak oczywiste. Za każdym obiektem na widoku graficznym (projection, aggregation, join, union) znajduje się odpowiedni kod SQL. Można użyć jego nazwy w konsoli SQL i napisać na jego podstawie zapytanie.

Jak zacząć?

Jeżeli Twoim celem jest stworzenie zapytania SQL bazującego na ostatnim kroku widoku graficznego – naciśnij prawy przycisk myszy na widoku, a następnie wybierz Generate Select SQL. Zostanie otwarta konsola SQL, w niej wygenerowane zapytanie ze wszystkimi kolumnami widoku w klauzuli select.

Jeżeli chcesz napisać zapytanie SQL dla pośredniego kroku (join, projection etc.), w pierwszej kolejności musisz znaleźć jego nazwę SQL. Naciśnij prawy przycisk myszy na wybranym bloku, wybierz Data Preview.

Gdy dane zostaną wyświetlone, naciśnij Show Log.

W logu zobaczysz kod SQL wykonany dla Twojego podglądu danych.

Dwukrotnie klikając lewy przycisk myszy, wybierz linię Generated SQL, aby wyświetlić detale logu. Zobaczysz w nich nazwę komponentu graficznego, która może zostać wykorzystana przy tworzeniu zapytań w konsoli (po FROM).

Skopiuj kod SQL, otwórz konsole, wklej i gotowe. Możesz zbudować zapytanie i wykorzystać w nim pośrednie obiekty widoku graficznego, złączyć je z innymi tabelami lub widokami, sprawdzić wartości zagregowane dla miar i wiele więcej.

Artykuł w wersji angielskiej opublikowany został na blogu: www.paragraphonit.com

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.