SAP HANA – ciągła innowacja w dobie cyfrowej transformacji

SAP HANA to produkt, który pojawił się na rynku w 2011 roku. Od tamtej pory wprowadza rewolucję w podejściu do zarządzania danymi, bazami danych, możliwościami analitycznymi, przetwarzaniem oraz rozwojem aplikacji (on-premis, chmura). Pokusić się można o stwierdzenie, że SAP uwolnił możliwości, które wcześniej były niedostępne ze względu na ograniczenia technologiczne, jak i również czynniki kosztowe.

Wraz z wprowadzeniem nowych produktów (SAP Business Suit on HANA, S/4HANA, BW on HANA, BW/4HANA, SAP HANA Cloud) klienci zyskali nowe, elastyczne, wielofunkcyjne i bardzo szybkie narzędzie In-Memory. Dziś już wiemy, że wizja przeprowadzania analiz w czasie rzeczywistym na danych transakcyjnych jest realna. Wszystko dzięki technologii In-Memory Computing, która maksymalizuje zarządzanie danymi w pamięci operacyjnej. Większa wydajność pozwala w bardzo dużym stopniu przyspieszyć dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Oczywiście równolegle rozwija się warstwa sprzętowa, w której dedykowane serwery oparte o wielordzeniową architekturę procesorów pozwalają na zastosowanie kilku terabajtowej pamięci RAM. Dodatkowo wykorzystywane są bardzo szybkie dyski m.in. SSD pozwalające na wykonywanie operacji backup.

Technologia In-Memory pozwala osiągnąć kilkuset krotne przyspieszenie, nawet jeśli raportujemy bezpośrednio na systemie transakcyjnym SAP bez odczuwalnego obciążenia dla użytkowników, którzy w tym samym czasie działają na standardowych transakcjach SAP. Innowacyjne rozwiązania, które zaimplementowane są w bazie, optymalizują przechowywanie i zarządzanie danymi.

Należą do nich m.in.:

Kolumnowe składowanie danych

Kompresja danych

Partycjonowanie tabel

OLTP + OLAP w jednym środowisku

Delta służąca do zapisu nowych danych w tabelach

Zarządzanie danymi hot, warm, cold

Brak tabel agregujących

Wirtualne modele

Przesunięcie przetwarzania do bazy danych

Całość rozwiązania dopełnia możliwość pozyskiwania danych z różnych źródeł, począwszy od tradycyjnych bazy danych po bazy Hadoop, dane z Social Media, dane z sensorów, urządzenia mobilne, chmura itp.

Za pomocą serwerów replikacji SLT, ekstraktorów DXC oraz narzędzia ETL Data Services zwiększa się efektywność pozyskiwania danych do pamięci SAP HANA. Wszystko to w czasie rzeczywistym przy praktycznie nieistniejących ograniczeniach. Przyjrzyjmy się kilku scenariuszom, w których możemy wykorzystać SAP HANA, jako platformę analityczną:

Scenariusz 1 – SAP HANA ERP i platforma raportowa SAP Business Objects

Scenariusz pozwala na bezpośrednie raportowanie operacyjne z tabel transakcyjnych znajdujących się w systemie ERP bez potrzeby replikacji danych. Wcześniej takie rozwiązanie nie mogło mieć miejsca ze względu na duże ograniczenia m.in. brak możliwości wykorzystania silnika OLAP w bazie OLTP, odczuwalnego obciążenia systemu transakcyjnego czy bardzo długiego czasu generowania prostego raportu. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania predefiniowanych modeli biznesowych, ponad 1000 scenariuszy, które dostarcza producent (SAP HANA Live). Uzupełnieniem całości jest nowoczesna platforma SAP Business Objects, która służy jako warstwa analityczno- raportowa.

Scenariusz 2 – SAP HANA i platforma raportowa SAP Business Objects

Ten scenariusz wymaga osobnej instancji SAP HANA oraz wykorzystania jednej z metod replikacji danych. W tym przypadku SAP HANA jest swego rodzaju hurtownią danych. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania predefiniowanych modeli biznesowych, ponad 1000 scenariuszy, które dostarcza producent (SAP HANA Live). Uzupełnieniem całości jest nowoczesna platforma SAP Business Objects, która służy jako warstwa analityczno- raportowa.

Scenariusz 3 – SAP BW on HANA i platforma raportowa SAP Business Objects

Rozwiązanie dotyczy klientów, którzy posiadają lub planują zakup SAP BW. W tym scenariuszu SAP HANA wykorzystywana jest jako baza do przetwarzania danych. SAP BW posiada wiele dodatkowych funkcji służących m.in. do bezpośredniego pozyskania danych za pomocą gotowych ekstraktorów, porządkowaniu danych z wielu źródeł, tworzenia aplikacji planistycznych. Rozwiązanie SAP HANA nie zastąpi SAP BW, jednak jest to nowa jakość, która łączy zalety hurtowni danych i bardzo szybkiego przetwarzania jaką daje SAP HANA. Uzupełnieniem całości jest nowoczesna platforma SAP Business Objects, która służy jako warstwa analityczno- raportowa.

Warto również wspomnieć o nowym produkcie SAP BW4/HANA, który posiada pełną integrację w zakresie hurtowni danych zoptymalizowanym w celu pełnego wykorzystania platformy SAP HANA. To produkt zupełnie nowy, w którym uproszczony interfejs oraz architektura zwiększa sprawność biznesu.

Należy również podkreślić, że wraz z bazą HANA producent dostarcza tzw. środowisko SAP HANA Live. Gotowe do użycia predefiniowane wirtualne model dostarczają informacji biznesowych z różnych obszarów działalności firmy np. SD, MM, FI, CO. Widoki mogą być wykorzystane przez analityków, developerów czy pracowników odpowiedzialnych za rozwój aplikacji. Opcjonalnie SAP HANA Live pozwala na udostępnienie wirtualnych modeli w hurtowni danych SAP BW.

Ważnym aspektem powyższych rozwiązań jest najnowsza platforma SAP Business Objects 4.2, która służy do tworzenia zaawansowanych raportów, wizualizacji i jest nieodłącznym elementem architektury BI. Oczywiście SAP BO to nie tylko raporty i wizualizacje, ale również platforma do zarządzania zawartością danych, raportami, modelami (tzw. świat obiektów). Posiada również mechanizmy służące do automatycznej dystrybucji raportów.

Stosunkowo nowym narzędziem jest SAP Business Objects Cloud (rozwiązanie w chmurze), które ma bardzo rozbudowane możliwości w obszarze raportowania, analityki, planowania i jest alternatywą dla tradycyjnych narzędzi z rodziny SAP Business Objects. Poniżej jeden z efektów zastosowania narzędzia SAP Business Objects Cloud – SAP Digital Boardroom:

SAP w swojej ofercie posiada scenariusze hybrydowe, które pozwalają na integrację systemów on-premis z chmurą. Elastyczność technologii pozwala dopasować najlepsze rozwiązania, które są adekwatne do oczekiwań klientów.

Już teraz SAP HANA uważane jest za przyszłościowe rozwiązanie, które zapewnia wsparcie, jak to określa SAP “Real Time Business”, od poziomu operacyjnego do strategicznego. SAP HANA to również odpowiedź na nowe trendy występujące w przetwarzaniu bardzo dużych zbiorów danych, począwszy od tworzenia jeszcze bardziej szczegółowej analizy po wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji. Platforma SAP HANA to nieunikniony kierunek rozwoju systemów przedsiębiorstwa, dlatego już teraz warto zainteresować się rozwiązaniem aby nie zostać w tyle za konkurencją.

Źródła:
www.sap.com
SAP Learning Hub
Materiały szkoleniowe SAP
https://support.sap.com

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.