SAP HANA in the Cloud

Jak zacząć przygodę z SAP HANA, czyli HANA on SAP Cloud Platform

Jeszcze kilka lat temu osoby, które chciały na własną rękę rozpocząć naukę któregoś z systemów od SAP, musiały wykazać się niemałą determinacją. Obecnie, gdy chmura jest już wszechobecna, każdy z łatwością może zorganizować sobie swoją instancję systemu, czy to SAP ERP, BW, czy HANA. Często systemu można używać za darmo lub prawie za darmo, płacąc jedynie za wykorzystanie mocy obliczeniowej i zajętą pamięć u dostawcy chmury (AWS, Microsoft Azure, Google Cloud Platform). W przypadku SAP HANA, sprawa jest jeszcze prostsza – swoją instancję można uruchomić zupełnie za darmo, wykorzystując SAP Cloud Platform.

Oczywiście darmowa HANA ma pewno ograniczenia, np. baza danych jest usuwana po 14 dniach braku aktywności, ale nie jest to ograniczenie, które przeszkadzałoby w nauce lub tworzeniu POC.

SAP Cloud Platform

Aby uruchomić swoją SAP HANA, zacząć należy od stworzenia konta w SAP Cloud Platform. Cały proces zajmuje najwyżej kilka minut. SAP Cloud Platform sama w sobie jest niezwykle ciekawym produktem i bez wątpienia w najbliższych latach zyska dużą popularność wśród firm pracujących z rozwiązaniami SAP.

Oficjalna instrukcja otwarcia konta w SAP Cloud Platform znajdę się pod adresem: https://www.sap.com/developer/tutorials/hcp-create-trial-account.html

W skrócie, aby uruchomić swoją własną instancję SAP Cloud Platform (Developer Edition), należy wykonać kroki:

 1. Otwórz stronę SAP Cloud Platform Trial: https://account.HANAtrial.ondemand.com/#/home/welcome
 2. Wybierz Register, zarejestruj swojego użytkownika:
 3. Zaloguj się do systemu.
 4. Wybierz opcję Neo Trial:

Gotowe. Chmura od SAP posiada szereg ciekawych opcji (warto się z nimi zapoznać). Jedną z nich jest uruchomienie własnej bazy SAP HANA.

Uruchomienie SAP HANA DB

Jeżeli SAP Cloud Platform jest gotowa, w kilku prostych krokach możesz uruchomić własną SAP HANA:

 1. Zaloguj się do HANA Cloud Platform.
 2. Wybierz opcję Neo Trial:
 3. W menu po prawej stronie przejdź do SAP HANA / SAP ASE, wybierz Database & Schemas, a następnie utwórz nową bazę danych:
 4. Wybierz nazwę bazy danych, wprowadź hasło (minimum 15 znaków)
 5. Poczekaj, aż SAP HANA zostanie utworzona:

Może to zająć do około 30 minut. Sam proces startowania bazy danych można śledzić w dzienniku – karta Events.

Gdy tworzenie bazy jest zakończone, status powinien być ustawiony na STARTED.

Twoja baza danych SAP HANA DB jest gotowa!

HANA DB: dostęp przez konsolę HANA Cloud

Aby wykorzystać SAP HANA do tworzenia widoków, tabel i innych obiektów, należy użyć konsoli dostępnej z poziomu SAP Cloud Platform. Oczywiście do bazy danych można podłączyć się również w standardowy sposób, używając Eclipse z SAP HANA Tools lub SAP HANA Studio.

SAP HANA Cockpit

Pierwsza konsola, umożliwiająca administrację bazą danych, to SAP HANA Cockpit. Jest to konsola, która w jednym miejscu gromadzi wiele narzędzi administracyjnych i monitorujących.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem: http://sapHANAtutorial.com/sap-HANA-cockpit-overview/

Abu zalogować się do kokpitu należy:

 1. W SAP Cloud Platform wybrać Databases & Schemas.
 2. Wybrać instancję SAP HANA.
 3. Otworzyć konsolę.

Po zalogowaniu się otrzymujemy dostęp do narzędzi administracyjnych.

SAP HANA Web-Based Development Workbench

Druga konsola w ramach HANA on Cloud Platform, to SAP HANA Web-based Development Workbench. Może być używana do tworzenia i testowania aplikacji oraz obiektów w środowisku SAP HANA.

Więcej informacji o SAP HANA Web-Based Development Workbench można znaleźć pod adresem: https://help.sap.com/viewer/b3d0daf2a98e49ada00bf31b7ca7a42e/2.0.00/en-US/7f99b0f952d04792912587c99e299ef5.html

Aby otworzyć konsolę deweloperską, należy przejść podobną ścieżkę jak w przypadku SAP HANA Cockpit.

Po zalogowaniu się (np. wykorzystując konto SYSTEM lub inne, stworzone w SAP HANA Cockpit – Manage Roles and Users) uzyskujemy dostęp do tworzenia i edytowania widoków, procedur, funkcji tabelarycznych, tabel i innych obiektów.

Wykorzystanie programu Eclipse do modelowania wydaje się być wygodniejsze i bardziej stabilne, ale przy użyciu konsoli webowej z pewnością można zacząć swoją przygodę z SAP HANA (i być niezależnym od komputera – w końcu całość obsługujemy z poziomu przeglądarki internetowej).

Artykuł w wersji angielskiej ukazał się na blogu: http://www.paragraphonit.com/sap-hana/free-hana-on-sap-cloud-platform/

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.