SAP i rozwój IOT

Czy wiedzieliście, że blisko 66% niemieckich i 45% [1] amerykańskich firm zamierza w ciągu najbliższych 5 lat wprowadzić autonomiczne roboty i systemy wspomagania do swoich linii produkcyjnych? W związku z tym skumulowane światowe wydatki na rozwiązania IoT mają urosnąć do 267$mld w 2020 (sic!). Szacuje się, że ok. połowa tej kwoty zostanie zainwestowana w sektory produkcji przemysłowej, narzędzi, transportu oraz logistyki. Nic dziwnego, że SAP chce wykorzystać tę sytuację i mieć swój kawałek tortu, skoro 40% dzisiejszych klientów w branży IoT preferuje firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. SAP z pewnością takie jest, a zmiany wprowadza w startupowym tempie.

SAP zrobił pierwszy krok z końcem września zeszłego roku przejmując Plat.One, platformę do tworzenia i zarządzania aplikacjami IoT. Kolejnym było przejęcie Altiscale, firmy z Palo Alto – serca doliny krzemowej, która oferowała analizy Big Data za pomocą wersji Hadoop’a i Spark’a w chmurze. Oba te kroki mają na celu wzmocnienie pozycji SAP HANA Cloud Platform. Dostęp do danych produkcyjno-logistycznych nie będzie dla SAP problemem przy tak dużym udziale w rynku ERP i PLM, a wykorzystanie machine learningu i bazy danych z S/4 HANA może zmienić produkcję na zawsze.

SAP stawia także na własne aplikacje. SAP Connected Goods to oparta na SAP HANA Cloud Platform aplikacja dla firm z branży handlowej służąca do zarządzania i optymalizacji wielu urządzeń na raz, takich jak lodówki, automaty z jedzeniem lub elektronarzędzia. Connected Goods daje możliwość zdalnego zarządzania tymi urządzeniami, ich dostępnością, wydajnością, stopniem zużycia lub stanem zapasów – wszystko w czasie rzeczywistym. Dzięki machine learning mamy szansę na predykcję przyszłego zużycia oraz skuteczniejsze wsparcie podejmowanie decyzji.

Kolejnym ciekawym produktem jest SAP Dynamic Edge Processing, platforma do wspierania podejmowania decyzji IoT w czasie rzeczywistym. Jest to bardziej techniczny produkt, który dzięki algorytmom, synchronizacji z architekturą i bazami danych może pomóc w zarządzaniu i ochronie danych z czujników i transmisji IoT oraz umożliwić podejmowanie decyzji na poziomie produktu, a nie centralnych systemów danych. Rozszerza to możliwości modułów Plant Maintenance (PM), Materials Management (MM), Inventory Management (IM) i przesuwa ich funkcjonalności elementy krańcowe procesu.

SAP rozwija narzędzia również dla sektora motoryzacyjnego i transportowego. Vehicle Insights to rozwiązanie pozwalające na optymalizację procesów logistycznych, tras i wykorzystania floty dzięki analizie danych z czujników w autach i maszynach. SAP VI w czasie rzeczywistym przesyła i wizualizuje dane z pojazdów, dane geograficzne, a także pokazuje bezpośrednie zużycie elementów i przewidywania co do ich zużycia. W końcu to dane tworzą największą wartość dla firmy, a umiejętne ich zebranie i wykorzystanie już teraz odgrywa kluczową rolę w decyzjach co do przyszłych strategii biznesowych. SAP VI wykorzystuje także analizy predykcyjne w celu budowania lepszych modeli biznesowych.

Żeby nie zgubić się w świecie wielu aplikacji i rozmytych kompetencji SAP postanowił połączyć kluczowe dla IoT rozwiązania pod sztandarem SAP Leonardo. Może on być łatwo zintegrowany z ERP i dostarczać mu nowych danych z modułów analiz BigData, Machine Learninig lub BlockChain. SAP Leonardo jest głęboko zintegrowany i dostosowany do rozwiązań branżowych, dzięki czemu może szybko odpowiedzieć na problemy i usprawnić integrację komponentów wewnątrz firmy. SAP Leonardo opiera się na połączeniu Produktów, Aktywów, Logistyki, Infrastruktury, Branży i Ludzi.

Źródło: https://www.sap.com/products/leonardo.html

Ważnym krokiem w rozwoju IoT było zawarcie strategicznego porozumienia między SAP i Bosch w celu wspólnego dążenia do poprawy procesów produkcyjnych i logistycznych związanych z  IoT i Industry 4.0. Obie firmy stawiają na poprawę jakości i bezpieczeństwa produktów i usług dzięki nowym technologiom i wspólnemu  oraz ujednoliceniu strategii i architektury. Aby to osiągnąć Bosch i SAP połączą siły – Bosch ma kompetencje w zakresie urządzeń IoT, a SAP dysponuje ma portfolio aplikacji. W ramach tzw. ‘joint partnership’ zawartego we wrześniu 2016 roku w Bosch IoT Cloud będzie można znaleźć SAP HANA, a mikroserwisy IoT Boscha będą dostępne w ramach SAP HANA Cloud Platform.

O znaczeniu tego połączenia świadczą słowa CEO Bosch dr. Volkmara Dennera:  „Aby lepiej wykorzystać ogromny potencjał drzemiący w ‘connected industry’, międzynarodowe firmy muszą współpracować bliżej niż kiedykolwiek i oprzeć kooperację o otwarte standardy”.[1]

Na końcu zawsze najważniejsza jest refleksja – IoT zmieni sposób w jaki korzystamy z SAPa wtedy, gdy zmieni się także nasz sposób myślenia o projektach i usługach. Najważniejsze to być częścią nadchodzących zmian – szczerze zachęcam do uczestnictwa w konferencjach i meetupach poświęconych IoT oraz dzielenia się feedbackiem i doświadczeniami.

Paweł Wysmyk pracuje w firmie Robert Bosch Sp. z o.o.
Zobacz, jakich pracowników obecnie poszukuje Bosch: http://www.bosch-career.pl/pl/latest_jobs/basic_type_12

Źródła:

[1] http://www.bosch-presse.de/pressportal/de/en/industry-4-0-bosch-and-sap-combine-expertise-65152.html
https://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2017/01/29/internet-of-things-market-to-reach-267b-by-2020/#32fc507f609b
http://www.sramanamitra.com/2016/10/28/internet-of-things-is-the-future-for-sap/
https://internetofbusiness.com/sap-engineers-gears-iot-business-erp/
http://www.techedgegroup.com/blog/edge-computing-is-here-or-is-it-an-introduction-to-sap-leonardo
http://www.engineering.com/PLMERP/ArticleID/13232/SAP-HANA-Will-Be-the-Brains-of-New-IoT-and-Industry-40-Offerings-from-PTC-Bosch-and-Siemens.aspx
http://news.sap.com/sap-and-bosch-team-up-to-advance-internet-of-things/
http://news.sap.com/sap-iot-roadmap/
http://saphanatutorial.com/sap-and-internet-of-things/
http://news.sap.com/sap-and-bosch-team-up-to-advance-internet-of-things/

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.