SAP Indirect Use – sprawa Diageo

Wg artykułu opublikowanego 17.02.2017 na ComputerWeekly.com – High Court rules for SAP, against Diageo in indirect licensing case –  Diageo umożliwiło pośrednie wykorzystanie systemów SAP w dwóch przypadkach:

  1. składania zleceń sprzedaży (zamówień klientów) z wykorzystaniem systemu Salesforce.com
  2. dostępu do danych klientów z iPadów również za pośrednictwem systemu Salesforce.com

W konsekwencji SAP wytoczył Diageo sprawę o niezgodny z warunkami licencji dostęp pośredni domagając się blisko 60 milionów funtów:

SAP brought its claim against Diageo in October 2015, seeking £54,503,578 in licence fees, in addition to £3,955,954 in interest, fees for back support and maintenance, and an injunction.

Ciekawostką techniczno-prawną w tej sprawie jest fakt wykorzystania do połączenia systemów szyny integracyjnej SAP PI/XI, co nie uchroniło Diageo od zarzutu łamania warunków licencji. Sędzia O’Farrell stwierdziła:

I reject Diageo’s submission that SAP PI is a ‘gatekeeper’ licence for gaining access to the SAP suite of applications and database.

Konkluzja wyroku jest równie jednoznaczna – podstawą dostępu do systemu SAP ERP są wyłącznie nazwani użytkownicy:

Only named users are authorised to use or access the mySAP ERP software directly or indirectly. Named user pricing is the only basis on which the mySAP ERP software was and is licensed to Diageo.

 

W mojej opinii powyższy wyrok wskazuje, że warunki licencji, choć oparte na zaufaniu do klienta (audyt licencji jest wykonywany wszak przez samego klienta, na jego systemach, a wyniki przesyłane do licencjodawcy), firma SAP traktuje niezwykle poważnie. Warto to mieć na uwadze planując jakiekolwiek projekty integracyjne i upewnić się czy integracja zewnętrznych systemów z SAP ERP nie narusza warunków licencji.

 

Pełny tekst wyroku w sprawie między SAP UK LIMITED a DIAGEO GREAT BRITAIN LIMITED.

Polecam również webminar o SAP Indirect Access Licensing przygotowany przez firmy RED i JNC dostępny na YouTube:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.