SAP S/4HANA Embedded Analytics

Wprowadzenie do Embedded Analytics

Wbudowana analityka w S/4HANA to zbiór funkcji analitycznych oraz samoobsługowych wirtualnych modeli danych (CDS Views), których zadaniem jest dostarczenie bieżących analiz w obszarze raportowania operacyjnego. Dostępne są one jako bogata biblioteka gotowych do użycia wglądów, wizualizacji, które w czasie rzeczywistym, bez szczegółowej znajomości struktur danych, umożliwiają użytkownikom wykonanie zaawansowanych analiz w większości modułów systemów SAP m.in. SD, FIN, MM, QM, PP, PLM.

Embedded Analytics pojawiło się na rynku wraz z wejściem nowej generacji systemu SAP ERP, jakim jest S/4HANA, następcy dobrze znanego systemu ECC. Cyfrowe ERP zostało całkowicie oparte o architekturę in-memory, dzięki której uproszczeniu uległa struktura danych, usunięte zostały tabele agregujące i indeksy. Zastąpione one zostały widokami wirtualnym (CDS – Core Data Services), które reprezentują model struktury danych aplikacji biznesowych. Skutkuje to również prostszym i wydajniejszym modelem raportowym.
SAP dostarczył również nowy interfejs Fiori, który wprowadza wiele udogodnień m. in. responsywność, możliwość wyświetlania zawartości aplikacji na urządzeniach mobilnych czy personalizacji obszaru roboczego. Interfejs Fiori usprawnia dostęp do informacji oraz czynności, które wykonuje użytkownik, ponieważ dostępne aplikacje przypisywane są pod jego potrzeby.

Nowością są wizualne przepływy pracy, czyli wykorzystanie możliwości transakcyjnych bezpośrednio w rozwiązaniach analitycznych. Ciekawą cechą Embedded Analytics jest wsparcie autoryzacji ERP, które umożliwia przypisanie za pomocą dostarczonych standardowych ról (transakcja PFCG) np. aplikacji analitycznych.

Warto zwrócić uwagę, że w systemie ERP mamy możliwość kontrolowania dostępu do danych na poziomie wartości danych podstawowych. Oznacza to, że możemy definiować uprawnienia w podobny sposób jak w BW.

Embedded Analytics to nie tylko wirtualne modele lub gotowe wizualizacje danych, to również zestaw dedykowanych narzędzi, które pozwalają na tworzenie:

 • wirtualnych widoków (m.in. otrzymujemy dostęp do obiektów reprezentujących obiekty hurtowni danych – kostka, wymiary itp.) – bez użycia kodu
 • zapytań
 • wizualizacji w postaci tzw. KPI
 • wizualizacji w postacie raportów
 • wizualizacji w postaci ścieżki analizy (APF)

EA pomaga w optymalizacji procesów BI ponieważ w wielu przypadkach raportowanie operacyjne bardzo często realizowane jest po stronie hurtowni danych. Wykorzystując EA mamy możliwość tworzenia skomplikowanych biznesowo, a przy tym wydajnych modeli, których wynik przedstawimy za pomocą wbudowanych narzędzi do wizualizacji. Oczywiście EA nie zastępuje hurtowni danych i platformy SAP BusinessObjects, ale jest ich uzupełnieniem dzięki dostarczonym przez producenta scenariuszom integracji. Dzięki Embedded Analytics przesuwa się granica pomiędzy deweloperami a użytkownikami kluczowymi, którzy przy pomocy EA mają możliwość tworzenia własnych modeli, zapytań, wizualizacji. Dzięki bogatej bibliotece wirtualnych modeli użytkownik nie musi przeszukiwać struktur tabel, łączyć ich relacjami, ograniczać zakresu danych ze względu na słabą wydajność bazy lub eksportować danych do Excela, aby zrobić prostą wizualizację. Coś co kiedyś wymagało specjalistycznej wiedzy lub zaangażowania działu IT, dziś jest na wyciągnięcie ręki nie tylko dla użytkownika kluczowego, który dostarcza gotowe aplikacje użytkownikom biznesowym.

Embedded Analytics to takie „małe BI”, które czerpie z podstawowej z funkcjonalności hurtowni danych i narzędzi analitycznych typu SAP Lumira w jednym środowisku.

Wirtualny widok

Źródłem dla wszystkich aplikacji, wbudowanych narzędzi analitycznych jest wirtualny model, który reprezentuje pełen model struktury danych aplikacji biznesowych.

Temat wirtualnych modeli poruszałem w innym artykule w kontekście SAP HANA: SAP HANA analityka real-time

Rys. 1 – Wirtualny widok

Wirtualny model składa się z (rys.1):

 • Wglądy konsumpcyjne (raportowe) – służą udostępnianiu danych np. w celach analitycznych; nie powinny bezpośrednio odwoływać się do tabel bazy danych (tylko za pośrednictwem wglądów interfejsowych. Udostępniane poprzez usługi OData.
 • Wglądy interfejsowe:
  • Podstawowe (basic) – podstawowe, unikalne jednostki danych; bezpośredni dostęp do tabel bazy danych.
  • Złożone (composite) – łączą ze sobą po kilka wglądów podstawowych i złożonych. Zawierają obiekty, które reprezentują obiekty hurtowni danych.
 • Wglądy prywatne nie są przeznaczone do bezpośredniego raportowania (konsumpcji). Standardowo ich nazwy rozpoczynają się od P_ Zmiany i rozszerzenia nie są rekomendowane.
 • Wglądy rozszerzeń (extension) – umożliwiają dodawanie nowych pól do standardowych wglądów SAP.

Grupy użytkowników

Rozwiązanie Embedded Analytics dostarczone jest dla trzech grup użytkowników:

Rys. 2 Grupy użytkowników – przypisanie aplikacji

Użytkownicy biznesowi – w przypadku tej grupy mamy do dyspozycji aplikacje, które oparte są o wirtualne modele dostarczające najważniejsze informacje w postaci gotowych kokpitów lub kafelków KPI. Użytkownik biznesowy za pomocą aplikacji query browser ma dostęp do biblioteki gotowych wirtualnych wglądów.
Użytkownicy kluczowi – użytkownik w tej grupie ma możliwość tworzenia własnych zapytań, wirtualnych modeli, wizualizacji, które dostarcza użytkownikom biznesowym danego działu lub całego przedsiębiorstwa.

Deweloperzy – grupa użytkowników, która dostarcza kompleksowe rozwiązania zarówno dla użytkowników kluczowych oraz użytkowników biznesowych w całej organizacji. Pracują w środowisku HANA Studio lub WebIde.

W kolejnym artykule omówione zostaną przykłady gotowych aplikacji skierowanych dla grupy użytkowników biznesowych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.