SAP WM a EWM, czy „E” ma znaczenie?

Ewolucja

Dawno, dawno temu wszystko było prostsze, a wybór jasny – SAP miał tylko jeden produkt, system R/3. Jedynym wyzwaniem było zdecydowanie, które moduły i w jakich terminach wdrażać. Obecnie cennik SAP liczy sobie ponad tysiąc pozycji, a te same procesy można obsługiwać w różnych produktach. Stąd wybór systemu zarządzania magazynem firmy SAP również stał się niebanalny.

Ewolucję systemu WM firmy SAP można zilustrować następująco:

Od lat dziewięćdziesiątych WM stanowi integralny moduł systemu, najpierw R/2, potem R/3 i w takiej formie był rozwijany aż do roku mniej więcej 2003, do wersji 4.7. Od tego czasu funkcjonalność WM przestała być praktycznie rozwijana, a SAP zaczął intensywnie rozbudowywać alternatywny produkt EWM (Extended Warehouse Management). Moduł WM jest i pozostanie dostępny dla klientów wraz z pełnym wsparciem producenta oprogramowania. Natomiast funkcjonalność EWM jest bogatsza niż WM, a ta różnica będzie się zwiększać z czasem:

FunkcjonalnośćSAP WM
Warehouse Management
SAP EWM
Extended Warehouse Management
Zarządzanie zapasem w magazynie++
Zarządzanie lokalizacjami magazynowymi++
Strategie rozmieszczania++
Strategie pobierania++
Logika pobrania++
Uzupełnienie lokalizacji++
Radiowe terminale danych++
Jednostki składowania++
Jednostki obsługi++
Zarządzanie placem++
Konfigurowalne transakcje terminalowe-+
Zarządzanie zadaniami i zasobami+/-+
Prognozowane przyjęcie-+
Usługi dodane+/-+
Oportunistyczny cross docking++
Dynamiczna inwentaryzacja cykliczna++
Załadunek / rozładunek jednostek transportowych-+
Dekonsolidacja-+
Reorganizacja magazynu-+
Zarządzanie pracą-+
Przeplatanie zadań+/-+
Pobranie głosowe-+
Integracja z systemami zarządzania przepływem materiałów-+
Analityka-+
Integracja z SAP TMS (Transport Management System)-+
Harmonogramowanie doków-+
Integracja z wagami-+

Architektura

Ważne jest zrozumienie, że WM jest integralną częścią systemu ERP, podstawowego produktu firmy SAP. Natomiast EWM jest częścią innego pakietu o nazwie SCM (Supply Chain Management). Rodzi to dwie poważne implikacje.

Pierwsza to integracja. Moduł WM nie wymaga żadnych dodatkowych interfejsów, jest w sposób naturalny ściśle połączony z pozostałymi modułami systemu SAP ERP, dane artykułów założone w systemie są natychmiast widoczne w module WM, a zlecenia produkcyjne od razu mogą wyzwalać zaopatrzenie produkcji itd. Natomiast EWM jest oddzielnym systemem, z oddzielną bazą danych, instalowanym na wydzielonym serwerze. Jego integracja z systemem ERP wymusza implementację i stałe monitorowanie szeregu interfejsów, np. przesyłających dane o artykułach, kontrahentach, czy dostawach. Wpływa to znacząco na poziom komplikacji procesów i infrastruktury technicznej, która wymaga stałego nadzoru. Przykładowo dostawa do klienta utworzona w systemie ERP musi zostać najpierw przesłana do EWM zanim nastąpi jej kompletacja. Oczywiście ten interfejs działa automatycznie, jednak wymaga on wcześniejszego przesłania z ERP do  EWM danych klienta, czyli kolejnego interfejsu. Błąd w jednym interfejsie powoduje zwykle kaskadowe błędy w kolejnych.

Druga to kwestia licencyjna. Moduł WM jest licencjonowany w ramach systemu ERP. Jego wykorzystanie nie wymaga dodatkowych licencji, poza użytkownikami nazwanymi. Natomiast EWM jest licencjonowany w zależności od wielkości obsługiwanego magazynu i wymaga dodatkowych licencji, poza tymi dla użytkowników. Należy się zatem liczyć ze znacznie większymi kosztami licencji, a także kosztami wdrożenia systemu. W mojej ocenie ten nowy sposób licencjonowania jest  jednym z powodów, dla których producent oprogramowania zaprzestał rozwoju modułu WM w systemie ERP.

Wybór

EWM jest w pełni samodzielnym, dojrzałym systemem zarządzania magazynem, nie tylko modułem systemu ERP. Oferuje bez wątpienia wiele kuszących funkcjonalności, np. graficzną wizualizację magazynu i może być dobrym wyborem dla firm, w których procesy magazynowe stanowią podstawową działalność. Bogata funkcjonalność to jednak skomplikowany system i wysokie koszty implementacji. Tym wyższe na rynku polskim, gdzie jest niewielu konsultantów z praktycznymi doświadczeniami wdrożeniowymi. Jakie zatem firmy powinny się poważniej zainteresować EWM? Będą to przede wszystkim organizacje wykorzystujące wielkie magazyny o bardzo wysokim poziomie komplikacji, takie jak operatorzy logistyczni – EWM został zaprojektowany we współpracy z Caterpillar Logistics. Firmy o wysokich obrotach magazynowych, z dużym udziałem wielu, drobnych pozycji – EWM ściśle integruje z komponentem SPP (Service Parts Planning). Przedsiębiorstwa intensywnie wykorzystujące procesy cross-dockingu, reorganizacji magazynu, kompletowania zestawów, usług dodanych czy zarządzania pracą.

W większości firm, z którymi miałem przyjemność współpracować procesy magazynowe są jednak li tylko procesami pomocniczymi. Te firmy wybierały moduł WM, co ciekawe nawet jeden ze znanych operatorów logistycznych zdecydował się na moduł WM do obsługi swoich magazynów i integracji  z  systemami klientów. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, który system WM czy EWM jest lepszy w konkretnym przypadku. Jednym ze sposobów rozwiązania tego dylematu jest skorzystanie z w miarę obiektywnego narzędzia dostępnego na stronie: Which SAP WMS? Na podstawie ok. 100 pytań ta aplikacja pokazuje dopasowanie funkcjonalne obu rozwiązań do wymagań. Wykonałem test tej rekomendacji dla właśnie prowadzonego przeze mnie projektu. Aplikacja pokazała ok. 70% wskazanie na EWM. Taki wynik można by zinterpretować  jako wyraźny niedobór funkcjonalności modułu WM i tym samym potencjalne problemy wdrożeniowe. Tym nie mniej wszelkie wymagania klienta zostały spełnione w ramach klasycznego systemu SAP ERP i modułu WM, z niewielką tylko liczbą dodatkowych rozszerzeń głównie w zakresie transakcji terminalowych i przetwarzania formatu etykiety paletowej specyficznego dla tego klienta. Stąd określenie “w miarę obiektywne narzędzie”.

W istocie SAP WM jest stosunkowo  prostym modułem. Widzę w tym jednak jego wielką zaletę. Ta prostota, w połączeniu z bardzo dobrą dokumentacją oraz licznymi punktami pozwalającymi implementować własne, dodatkowe funkcjonalności powoduje, że można  z tego rozwiązania wycisnąć 110% możliwości. Nie należy się tutaj obawiać rozszerzania systemu – praktycznie wszystkie wdrożenia systemów magazynowych, które znam wymagały większych czy mniejszych dopasowani programistycznych głównie w zakresie strategii magazynowych, automatyzacji procesów oraz obsługi kodów kreskowych na radiowych terminalach danych. Architektura SAP ERP ściśle oddziela kod producenta od własnych rozszerzeń, co znakomicie upraszcza upgrade i aktualizacje systemu.

Reasumując uważam,  że moduł WM starannie wdrożony, przez doświadczonych konsultantów dobrze sprawdza się w większości magazynów. EWM natomiast jest perspektywicznym rozwiązaniem dla wielkich magazynów zarządzanych przez operatorów logistycznych, dla których wyrafinowane procesy magazynowe to podstawa biznesu. Wybierając jeden z tych systemów można się posiłkować wspomnianym wyżej serwisem, mając do niego jednak ograniczone zaufanie. Radzę zawsze zwracać uwagę na bieżące i dające się przewidzieć krytyczne wymagania. Przedstawić je partnerowi wdrożeniowemu i dokładnie sprawdzić jak zostaną obsłużone.

“Nowoczesny Magazyn”, 1/2015

Komentarze o “SAP WM a EWM, czy „E” ma znaczenie?

 1. Bardzo inspirujący artykuł do rozważań, aczkolwiek kwestia opisu samego systemu i jego mocy –
  dość szczątkowa, co może mieć znaczenie przy wyciągnięciu końcowych wniosków podsumowujących.
  W artykule brak jest informacji o EWM wbudowanych w SAP S/4HANA, a także wyraźnej informacji, że artykuł dotyczy EWM zdecentralizowanego.
  Nie mniej przydatny materiał, który ostatnio bardzo czasie. Dziękuję!

   1. Jeśli publikowany w 2015 r, to faktycznie – pełna zgoda!
    Sugerowałem się datą 8 maja 2017 w nagłowku tego artykułu. Pozdrawiam serdecznie!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.