Strategia SAP BI – narzędzia wizualizacji danych

W świecie współczesnego trendu do digitalizacji, cyfrowej transformacji oraz przygotowywania rozwiązań IT na ogromną ilość danych należy zadać sobie pytanie – w jaki sposób będziemy prezentować wyniki naszych analiz? Jakie narzędzie najlepiej sprawdzi w naszej organizacji? Na wszystkie te pytania oczywiście odpowiedzią jest Business Intelligence, czyli (BI, również analityka biznesowa) – proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, która może być wykorzystana do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Bazując na wynikach analizy rozwiązań BI z lutego 2018 przez firmę Gartner widzimy, że SAP plasuje się w kwadracie „Visionaries”, czyli firmy, które dostarczają innowacyjne produkty pozwalające na wdrażanie ich w dużych organizacjach. Firmy takie nadal jednak nie mogą być uznane za „Leaders”, gdzie wiodącymi graczami są: Microsoft, Tableau i Qlik.

Jaką strategię produktów BI ma SAP? Bazując na ostatnich informacjach po czerwcowej konferencji SAPPHIRE można zauważyć bardzo pozytywny trend to zmniejszania ilości narzędzi w ramach Business Objects (SAP BO). Hmm niektórzy mogą od razu zadać pytanie – a gdzie jest bardzo dobry nasz stary przyjaciel BEx? Postaram się to po krótce wytłumaczyć.

SAP, jak większość firm na rynku, dostarcza produkty analityczne zarówno jako rozwiązanie SaaS (oprogramowanie jako usługa w chmurze ) i On-Premise (fizyczna instalacja platformowy po stronie klienta). Aktualnie SAP inwestuje więcej funduszy w rozwiązanie SaaS, które nosi nazwę SAP Analytics Cloud. Również ten produkt jest przedstawiany jako przyszłościowe rozwiązanie na długoterminowej strategii rozwoju produktów analitycznych. Jednocześnie na świecie jest wielu klientów, którzy nadal korzystają z rozwiązań On-Premise pod ogólną nazwą SAP Business Objects.

Sprawdźmy jakie narzędzia analityczne proponuje nam aktualnie firma SAP:

  • Jako priorytetowy produkt do eksploracji danych (data discovery) – zbierania i analizowania zależności pomiędzy danymi z różnych źródeł – SAP rekomenduje rozwiązanie SaaS jakim jest SAP Analytics Cloud (SAC). SAC jest platformą Cloud, która umożliwia import oraz bezpośredni dostęp do danych, porównywanie danych, raportowanie, eksploracje danych, wizualizacje, predykcje, funkcje planistyczne, prognozowanie, analizę „what-if” i inne zaawansowane techniki analityczne. Warto zauważyć, że w długoterminowej strategii rozwoju oraz wspieraniu produktów z tego obszaru BI, SAC ma w pełni zastąpić wcześniejsze produkty takie jak: SAP BusinessObjects Explorer, SAP Roambi i SAP Lumira Desktop/Discovery. Firmy, które korzystają z tych produktów, powinny powoli zastanawiać się nad własną strategią rozwoju i zacząć planować przyszłe migracje do nowego narzędzia.
  • Produkt Lumira 2.x, głównie pod nazwą SAP Lumira Designer, jest proponowanym rozwiązaniem On-Premise do pracy w trybie data discovery jak również budowania skomplikowanych BI aplikacji np. Dashboards, Cockpits etc. Dla wszystkich korzystających aktualnie z SAP BusinessObjects Analysis for OLAP, SAP BusinessObjects Design Studio, SAP BEX Web Application Designer (nasz bardzo stary znajomy) czy SAP BusinessObjects Dashboards  jest to dobry moment do zastanowienia się i zaplanowania „przesiadki” na narzędzie SAP Lumira Designer.
  • Jako nakładka na produkty Microsoft Office, głównie Excel i PowerPoint, SAP proponuje aktualnie produkt SAP Analysis for Office. Ponownie zauważyć można dobrego znajomego SAP BEx Analyzer, który przedstawiony został jako poprzednik narzędzia SAP Analysis for Office. W tym temacie kierunek jest prosty – pozostanie tylko SAP Analysis for Office.
  • Narzędziami służącymi do tworzenia czy generowania raportów analitycznych, powinny być tylko Crystal Reports i Web Intelligence. Założeniem jest, że narzędzie Crystal Reports powinno służyć do masowego generowania raportów i rozsyłania ich od zainteresowanych osób pod postacią statycznych wglądów (np. PDF) do danych. Web Intelligence daje możliwość użytkownikom końcowym budowę ich własnych raportów analitycznych.

Dla wszystkich klientów, którzy są zainteresowani stworzeniem strategii BI bazującej zarówno na rozwiązaniach SaaS jak i On-Premise, SAP proponuje poniższą matrycę. Jednakże, każdy musi się zastanowić jakie narzędzie jest najbardziej pasujące do konkretnych wymagań w organizacji. Na pewno nie jest rekomendowane używanie różnych narzędzi BI w tych samych celach analitycznych, bo to prowadzi do zamieszania i niezrozumiałych decyzji po stronie użytkowników końcowych.

Od 2 października zaczyna się konferencja SAP TechEd 2018 w Las Vegas, następnie od dnia 23 października ten sam typ konferencji organizowany jest w Europie w mieście Barcelona. Na pewno wszyscy uczestnicy tej konferencji będą mogli usłyszeć więcej dodatkowych informacji na temat BI i Analityki przy użyciu produktów firmy SAP. Być może będziemy również świadkami zupełnie nowych informacji i zmian – bądźmy na bieżąco!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.