Szkolenia SAP za darmo czyli SAP Open Courses

Bardzo częstym tematem rozmów między początkującymi SAP’owcami, zaraz obok zarobków, jest pytanie jak i gdzie szkolić się z SAP. Wśród użytkowników panuje opinia, że w sieci brakuje takich szkoleń oraz materiałów, z których można by czerpać wiedzę. Tak więc zmierzmy się z tym przekonaniem i sprawdźmy, czy z SAP można przeszkolić się za darmo? A jeśli tak, to czy można uzyskać certyfikat potwierdzający uczestnictwo w takowym kursie. Postanowiłem to sprawdzić na “własnej skórze” i zarejestrowałem się na kursie SAP open course, dostępnym na oficjalnej witrynie firmy SAP.

Ta zawartość została ograniczona tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się , aby wyświetlić tę treść.
Kursy z serii OpenSAP uruchamiane są kilka razy w roku i ich tematyka dotyczy wielu obszarów. Możemy się o tym przekonać odwiedzając witrynę: https://open.sap.com/. Kursy, które można znaleźć na wspomnianej stronie są posegregowane zgodnie z rolą jaką w sektorze SAP pełni potencjalny odbiorca (1 – na poniższym obrazku) lub z tematyką szkolenia (2). Przypuśćmy, że chcielibyśmy wziąć udział w szkoleniu z zakresu SAP S/4 HANA. Po przejściu do wybranej tematyki zostaną wyświetlone kursy, które już się odbyły i są zamknięte, lub te które są zaplanowane w przyszłości. Jeśli przegapiłeś, któryś z kursów i jest on oznaczony jako zamknięty, to w niczym nie przeszkadza aby przejść go samodzielnie, bez zapisu osiągnięć i certyfikatu. Jeśli zależy Ci na udokumentowanym zapisie osiągnięć, możesz zapisać się do kursów planowanych w przyszłości. Na pewno ich nie przegapisz, ponieważ otrzymasz przypomnienie na e-mail wskazany podczas rejestracji.

Ale wracając do S/4 HANA. Spróbujmy zapisać się na kurs. Przed zapisem kliknąłem w szczegóły kursu “show course details” w celu sprawdzenia czy znajdę tam coś dla siebie i czy warto poświęcać na niego czas. Mimo, że nie mam jeszcze do czynienia z S/4 HANA postanowiłem, że z niego skorzystam, ponieważ jestem obecnie w trakcie implementacji SAP EWM. Mimo iż EWM nie jest tematem tego szkolenia to Implementację w której biorę udział również można nazwać konwersją tylko, że z SAP WM do SAP EWM, więc powinienem tam znaleźć coś dla siebie 🙂 Po zapoznaniu się przebiegiem kursu dowiedziałem się, iż będzie on trwał 4 tygodnie i każdy tydzień będzie kończył się zadaniem (egzaminem) rejestrującym tygodniowe postępy szkolenia. Oczywiście to nie jest obowiązkowe, nie musisz tego przechodzić jeśli nie chcesz. Po zapisie do kursu (wystarczy kliknąć “enroll me for this course”), moje szkolenie ukazało się w zakładce “dashboard” z listą moich obecnych kursów.

Zanim nadszedł pierwszy dzień szkolenia, zostałem poinformowany o tym fakcie e-mailem. Po powrocie z pracy, zasiadłem w ulubionym fotelu z filiżanką kawy, i pełen ciekawości wszedłem w kurs. Wyświetlił mi się panel kursu, podzielony na zakładki jak na obrazku poniżej.

Pierwszy rzuca się w oko panel uczenia, dyskusje, postęp itd (1). Po przejściu do zakładki uczenia dostępne jest menu nawigacji (2), w którym możesz przejść do odpowiedniego tygodnia kursu (oczywiście nie możesz przejść do tygodnia następnego, ponieważ dostęp udzielany jest po zakończeniu tygodnia aktualnego). W sekcji podglądu lekcji dostępny jest odtwarzacz umożliwiający oglądanie filmu bezpośrednio z przeglądarki. Trzecia sekcja (3) to sekcja aktualnie wyświetlanego wykładu

W sekcji wideo dostępne są również zakładki:

1 – opis tematyki omawianej w aktualnym tygodniu

2 – lekcja (wideo)

3 – krótki 30 minutowy test w celu sprawdzenia własnej wiedzy. UWAGA!! Test można powtarzać aż do momentu uzyskania zadowalającego wyniku 🙂

4. Sekcja downloadu. Tutaj możesz pobrać wszystkie materiały przedstawione w kursie, tj. wszystkie nagrania wideo, zapis kursu w postaci MP3 lub całą transkrypcje.

5. To jest ostatni etap w tygodniowym cyklu. Egzamin. Tym razem wyników nie można poprawiać i jeśli się pomylisz, stracisz cenne punkty.

Warto również wspomnieć o zakładce “dyskusje”. W każdym tygodniu trwają dyskusje pomiędzy uczestnikami szkolenia, w których naprawdę można znaleźć wiele ciekawych wskazówek. Dzięki nim otrzymałem bardzo dobre materiały, ponieważ pewien uprzejmy członek kursu udostępnił linki do dokumentów umożliwiających poszerzenie wiedzy 🙂

Jeśli nie masz czasu siedzieć przy komputerze, laptopie czy telefonie, możesz pobrać każdy wykład osobno, np. w postaci MP3. Jeśli natomiast lubisz czytać podczas załatwiania potrzeb w toalecie 🙂 pobierz sobie transkrypcję, którą możesz wydrukować. Nie stanowi żadnej różnicy to w jaki sposób uczysz się na szkoleniu. Liczy się tylko to czy zdobędziesz odpowiednią liczbę punktów. Proszę zwrócić uwagę na sekcję downloadu w poniższym obrazku – wygląda ciekawie.

A teraz najciekawsze. Zapewne wielu z czytelników, rozczarowało się tym, iż kursy dostępne są w języku angielskim. Tutaj SAP przygotował kolejną niespodziankę: za pomocą przycisku (1) w oknie odtwarzacza możesz zmienić język napisów. Jeśli nauczyciel mówi za szybko, możesz sprawić aby mówił wolniej za pomocą przycisku 3. Oczywiście opcje zmiany głośności, jakości wideo oraz trybu pełnego ekranu również są dostępne, jak to bywa w odtwarzaczach. Jeśli nadal jesteś rozczarowany, że wśród dostępnych języków nie ma polskiego, również nic straconego. Pobierz transkrypcję w formie html. Większość przeglądarek posiada możliwość instalacji wtyczki do tłumaczenia za pomocą google translatora.

Po przejściu kilku lekcji można się pogubić i naprawdę proszę mi wierzyć w pewnym momencie sam już nie wiedziałem na jakim etapie jestem. Zwłaszcza wtedy gdy przegapiłem kilka wykładów i chciałem to nadrobić w jeden dzień. Tutaj z pomocą przychodzi możliwość sprawdzenia postępu szkolenia, wraz z ilością osiągniętych punktów.

Jeśli obawiasz się, że przegapisz termin egzaminów, możesz być spokojny. W panelu szkolenia widoczna jest ikona budzika, która przypomina o czasie pozostałym do terminu zaliczenia. Niestety jeśli przegapisz termin, nie będziesz miał możliwości drugiego podejścia.

Na koniec przyjemna informacja: każdy kurs kończy się certyfikatem wydanym przez SAP. W zakładce użytkownika znajdziesz informacje na temat tego jak taki kurs zamieścić na przykład na profilu w linkedin. Wszystkie certyfikaty dostępne są w panelu użytkownika w witrynie openSAP course co widać na poniższym obrazku.

Egzamin końcowy trwa maksymalnie 120 min i składa się z 30 pytań. Test ten można zrobić tylko raz bez możliwości poprawy. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest zaliczenie minimum 50% kursu. Ważne jest aby pamiętać że na zdobyte punkty mają wpływ egzaminy tygodniowe oraz końcowy. Przyznam, że odpowiedzi na egzaminie końcowym są tak skonstruowane, że nie jest trudno się pomylić. Kolejność pytań nie jest ułożona tematycznie, więc 120 min to zbyt mało czasu aby szukać odpowiedzi w sieci czy w materiałach pobranych na kursie. Jeśli naprawdę do kursu podejdziesz poważnie i wysłuchasz wszystkich wykładów to końcowy test zaliczysz na pewno. Jeśli przeskoczyłeś przez materiały tylko po to by uzyskać certyfikat, to możesz mieć na końcu problem. A teraz ta przyjemniejsza część. Po ukończonym pozytywnie kursie dostaniesz certyfikat z wynikiem osiągnięć wydanym przez SAP (w Walldorf, Germany) i podpisanym przez: Head of SAP S/4HANA Regional Implementation Group – APJ Region a także przez Executive Vice President and Chief Knowledge Officer SAP SE. Mało tego, oprócz tego otrzymasz jeszcze osobny dokument potwierdzający uczestnictwo, link do udostępnienia certyfikatu np. na linkedin (jeśli jesteś ciekawy jak to wygląda – wyświetl mój profil linkedin, sekcja Osiągnięcia/Certyfikaty), oraz taką piękną odznakę utworzoną na podstawie Open Badge (poniższy obrazek).

Co chcieć więcej? Jesteś bogatszy o wiedzę, którą otrzymałeś za darmo, otrzymałeś materiały, masz również możliwość zdobycia nowych kontaktów i jeszcze na dodatek otrzymujesz certyfikat.

Na koniec kilka słów na temat przydatności samego szkolenia. Ktoś mógłby zadać pytanie: do czego mi się przyda taki kurs, przecież nie znajdę tutaj tutoriali pokazujących np. jak zrobić inwentaryzację w WM czy MM lub w jaki sposób obsłużyć pewien proces w wybranym module w SAP i z tym się zgodzę. Natomiast muszę przyznać, że kurs nie jest czasem straconym, dlatego, że naprawdę solidnie pogłębia on zrozumienie. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz wiedział gdzie takich informacji szukać. Najważniejsze w obsłudze SAP jest zrozumienie tego co się wykonuje i jaki wpływ to działanie ma na inne procesy o których możemy nie być świadomi. Dzięki szkoleniu “System conversion to SAP S/4 HANA” poznałem metodykę wdrażania takiego projektu, od fazy przygotowawczej do samego Go-Live (przez testy itd). Pamiętając wdrożenie SAP EWM, którego jestem naocznym świadkiem, miałem punkt odniesienia i wiedzę zdobytą na kursie przekładałem na własne doświadczenie i szczerze muszę przyznać, że gdybym mógł taki kurs przejść wcześniej, na pewno wiele by on ułatwił we wspomnianej implementacji. Mógłbym wykorzystać gotowe drafty planów projektu konwersji (udostępnione na kursie) do efektywniejszego przejścia przez fazę przygotowawczą (mowa tutaj o przygotowaniu danych podstawowych, biznespartnerów itd.). Dodam jeszcze, ze każda lekcja średnio trwała 20 min, i jeśli przeliczyć to przez pełne 4 tygodnie, to wyjdzie nam około 16 godzin nagrań. Jeśli dodamy do tego czas poświęcony na zapoznanie się z udostępnionymi materiałami oraz tłumaczeniami (w przypadku niezrozumianych tekstów) to kurs można uznać za naprawdę intensywny. Muszę przyznać, że jestem nim zmęczony 🙂

Komentarze o “Szkolenia SAP za darmo czyli SAP Open Courses

  1. Bardzo dużą zaletę niektórych kursów (np. Developing Web Apps with SAPUI5) jest to, że są przygotowane ćwiczenia i zapewniony dostęp zdalny do systemu z przygotowanymi obiektami, z którego można korzystać żeby te ćwiczenia wykonać.
    Wadą, że niektóre nie są aktualizowane, po kilku latach wersje na tyle się zmieniły, że niektóre informacje trzeba zweryfikować poza kursem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.