Tworzenie miejsc składowania WM w systemie produkcyjnym SAP

Jednym z elementów każdego startu produktywnego modułu Zarządzania Magazynem SAP WM jest utworzenie miejsc składowania. Zwykle tych miejsc trzeba utworzyć sporo – rzędu tysięcy. Jak to sprawnie zrobić w systemie produktywnym?

SAP WM umożliwia skonfigurowanie schematów masowego tworzenia miejsc składowania w transakcji LS10. Ta transakcja jest też dostępna w drzewie konfiguracyjnym w ścieżce: Obsługa logistyki -> Gospodarka magazynowa -> Dane podstawowe -> Miejsca składowania -> Definiowanie struktury miejsca składowania:

Tak zdefiniowane schematy są przenoszone zleceniami transportowymi do systemu testowego i produktywnego podobnie jak inne ustawienia konfiguracyjne.

Samo zdefiniowanie schematów nie oznacza utworzenia miejsc składowania. Dla każdego schematu konieczne jest wejście w jego szczegóły i wybranie opcji menu: Otoczenie -> Tworzenie m. skład:

Problem powstaje w systemie produktywny, który jest zwykle zablokowany dla zmian konfiguracji – powyższa opcja jest dostępna w transakcji LS10 tylko w trybie zmiany. Transakcja LS10 jest transakcją konfiguracyjną i w takim systemie produktywnym nie można przejść do trybu zmiany.

Widać tutaj pewną sprzeczność i nie konsekwencję – miejsca składowania to dane podstawowe, jednak ich masowe utworzenie wymaga dostępu do zmian konfiguracji.

Czy konieczne jest zatem odblokowywanie zmian konfiguracyjnych w systemie produktywnym, aby utworzyć masowo miejsca składowania? Jednak nie – z pomocą przychodzi transakcja LS05. W tej transakcji należy podać numer magazynu, typ magazynu oraz numer schematu i postępować dokładnie tak samo jak w przypadku transakcji LS10:

Powyższe należy powtórzyć dla wszystkich zdefiniowanych schematów masowego tworzenia miejsc składowania.

Warto zapamiętać transakcję LS05 zwłaszcza, że nie jest ona dostępna z menu SAP.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.