Wdrożenie SAP S/4 HANA – jak wybrać aplikacje SAP Fiori dopasowane do procesów przedsiębiorstwa?

Każdy projekt wdrożenia SAP S/4HANA obejmuje wdrożenie podstawowej konfiguracji Fiori launchpad z przynajmniej kilkoma aplikacjami. Wybierając zakres zastosowania systemu, cześć klientów decyduje się na niewielką liczbę precyzyjnie wytypowanych aplikacji. Inni wolą pokryć swoje procesy aplikacjami Fiori w najszerszym możliwym zakresie. Bez względu na obraną strategię, pozostaje pytanie, jak z ponad tysiąca dostępnych możliwości wyselekcjonować te, które najlepiej wpasowują się w potrzeby przedsiębiorstwa. W tym artykule wskażę najważniejsze źródła informacji, które pomogą wybrać aplikacje do wdrażania w ramach projektu SAP S/4 HANA.

Podstawowym źródłem, jakim mogą posłużyć się konsultanci funkcjonalni podczas doboru aplikacji Fiori, jest Fiori application reference library. Narzędzie oferowane przez SAP grupuje wszystkie aplikacje według określonych kategorii, takich, jak chociażby branża, rodzaj działalności czy rola użytkownika. Możliwe jest również filtrowanie aplikacji pod kątem ponad dwudziestu kryteriów, np. rodzaju aplikacji lub technologii, jakie zostały zastosowane przy ich budowie. Po wybraniu konkretnej aplikacji uzyskuje się wgląd w jej specyfikację (opis funkcji oraz informacje na temat sposobu wdrożenia aplikacji).

Podstrona „Fiori application reference library”

Aplikacje można wybrać na kilka sposobów:

 1. Użycie głównych filtrów: Główne filtry o nazwach „Fiori apps for S/4HANA” i „All apps for S/4HANA” pozwalają odróżnić aplikacje opracowane od zera z wykorzystaniem nowej technologii od klasycznych, zmigrowanych do Fiori automatycznie z Business Suite, a stworzonych w starszej technologii (WebDynpro for ABAP, SAP GUI for HTML).
 2. Użycie dodatkowych filtrów: Dodatkowe filtry, takie, jak „by Line of business” i „by Role” pozwalają znaleźć aplikacje istotne z punktu widzenia określonej specjalizacji.
 3. Wyszukiwanie po nazwie: Konsultanci mogą odnajdywać aplikacje przez podanie rodzaju dokumentu, np. wpisują „Sales order”, jeśli chcą zlokalizować te związane z dokumentem sprzedaży.
 4. Wyszukiwanie po nazwie transakcji SAP GUI: Podanie nazw transakcji, znanych z wcześniejszych wdrożeń Business Suite, pozwoli znaleźć odpowiadające im funkcjonalnie aplikacje Fiori.
 5. Użycie funkcji „Fiori Apps Reccomendations”: Funkcja rekomendacji generuje raport wskazujący sugerowane aplikacje oraz wymagane czynności instalacyjne. Raport powstaje w oparciu o pliki w formacie CVS, które zawierają informacje o wersjach komponentów oraz używanych transakcjach. Pliki powstają automatycznie przez wyeksportowanie ich w naszym dotychczasowym systemie.

Fragment raportu z rekomendacjami

Warto również wspomnieć, że „Fiori application reference library” posiada funkcję „aggregate”, dzięki której konsultanci techniczni mogą m. in. wygenerować listy serwisów oraz węzłów do automatycznej aktywacji z zastosowaniem Tasks Lists.

„Fiori application reference library”, funkcja eksportu listy w trybie „aggregate”

Drugim ważnym sposobem na dobranie właściwych aplikacji są tak zwane akceleratory (implementation accelerators):

 1. Fiori Apps Recommendation Report – usługa świadczona przez SAP, której efektem jest raport wskazujący aplikacje Fiori wybrane na postawie logów z wcześniejszego wykorzystania funkcji Business Suite.
 2. SAP Fiori lighthouse scenarios – prezentacja wskazująca flagowe aplikacje SAP, posiadające najszerszy zakres funkcji. Rozwój tych narzędzi był dla producenta priorytetowy.

Fragment przykładowego raportu rekomendowanych aplikacji

Slajd z prezentacji „SAP Fiori lighthouse scenarios”

Jako wsparcie procesu wyboru aplikacji może posłużyć również SAP Trial in Cloud (dostępny bezpłatnie) lub dedykowana instalacja SAP typu „piaskownica”, która pozwoli zapoznać się z aplikacjami bezpośrednio w systemie. Oczywistą przewagą tego rozwiązania jest możliwość dokładnego dostosowania narzędzi poprzez ich odpowiednią konfigurację.

Ostateczny zbiór właściwie dobranych aplikacji powinien wynikać ze szczegółowej analizy, w której, oprócz oferowanych możliwości, ważne są:

 • dobór aplikacji do roli użytkowników,
 • możliwości rozszerzenia standardowych aplikacji,
 • tworzenie własnych aplikacji.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł będzie wsparciem przy realizacji projektu SAP S/4 HANA.

Komentarze o “Wdrożenie SAP S/4 HANA – jak wybrać aplikacje SAP Fiori dopasowane do procesów przedsiębiorstwa?

 1. A zapomniałem, jeszcze mam pytanie. Czy wdrażając SAP FIORI płaci się za ilość wybranych aplikacji? Jeśli mamy zaimplementowane cztery aplikacje FIORI i nagle wynikłaby potrzeba dodania jeszcze innej, to dodanie jej jest dodatkowo płatne? czy ponosi się tylko jeden koszt za sam zakup interfejsu FIORI?
  Moje pytanie może wydać się śmieszne, ale jak tak pogrzebałem w FIORI Library to znalazłem kilka fajnych aplikacji, które naprawdę by się przydały w firmie, zamiast tych, które mamy ale ich nie używamy 😉
  Np. aplikacja Inventory Counting EWM – idealne i przyjazne rozwiązanie, do przeprowadzania inwentaryzacji na tablecie. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Mimo, że z FIORI korzystam już pół roku to dopiero po Twoim artykule poznaję jej możliwości 😉

 2. Cześć! Świetny artykuł, dzięki za naświetlenie tematu. Myślałem, że SAP FIORI samo w sobie jest aplikacją, dopiero teraz zrozumiałem, że jest narzędziem do którego trzeba zaimplementować odpowiednie aplikacje. W firmie, w której pracuje zaimplementowano w FIORI cztery aplikacje: Create inbound delivery (EWM), inbound delivery processing (EWM), transport unit processing i Outbound delivery processing (SCWM/PRDO) dla roli “Warehouse Clerk”. Używamy jednak tylko jednej do tworzenia dostaw przychodzących i pakowania pozycji zamówienia w HU oraz etykietowania. To jest bardzo dobre, przede wszystkim miłe w obsłudze narzędzie. Jako że jest przyjazne dla użytkownika – jest najprzyjemniejszym procesem, może za sprawą czytelnych kafli w przeglądarce, reszta procesów obsługiwana jest z poziomu SAP GUI i należą do tych mniej przyjemnych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.