Wycofanie otwarcia okresu SAP MM

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek omyłkowo, zbyt wcześnie otworzyć kolejny okres w module SAP MM transakcją MMPV? Mój kolega zdołał kiedyś nieuważnie uruchamiając transakcję MMPI otworzyć kilka okresów do przodu – szczęśliwie tylko w systemie testowym. Takie wypadki zdarzają się zwłaszcza, gdy firma wykorzystuje rok obrachunkowy przesunięty w stosunku do roku kalendarzowego. Bez paniki – przeczytaj jak sobie poradzić w tej sytuacji.

Jeśli w omyłkowo otwartym okresie nie zostały zaksięgowane żadne dokumenty pomyłkę łatwo naprawić. Wystarczy np. przy pomocy transakcji SE16N zmodyfikować w tabeli MARV wpis dla jednostki gospodarczej przywracając właściwe wartości polom:

 • LFGJA, LFMON – rok, okres bieżący
 • VMGJA, VMMON – rok, okres poprzedni
 • VVMGJ, VVMMO – okres poprzedni poprzedni
 • VJGJA, VJMON – ostatni okres poprzedniego roku
 • VVJGJ, VVJMO – ostatni okres poprzedniego, poprzedniego roku

Co w przypadku, gdy wykorzystujemy księgę materiałową? Wtedy dodatkowo należy z tablicy CKMLKEV usunąć wpisy dla błędnie otwartego okresu dla wszystkich obszarów wyceny z jednostki gospodarczej – prawie zawsze obszar wyceny odpowiada zakładowi.

Komentarze o “Wycofanie otwarcia okresu SAP MM

 1. Witam,
  bardzo dziękuję! Szkoda, że nie znałem tej opcji w trakcie wdrożenia modułu zakupowego w naszej spółce – zamiast otwierać kolejne okresy od 1998 roku one-by-one zgodnie z wytycznymi od teamu wdrożeniowego, zleciłbym aktualizację powyższych tabel 🙂
  Pozdrawiam,
  Marcin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.