LL01 – najlepszy przyjaciel key-usera, optymalizatora

Producent oprogramowania SAP oferuje szereg transakcji służących do monitoringu, zarządzania i optymalizacji magazynu, wiele firm natomiast, tworzy własne transakcje dla celów, które można osiągnąć sięgając do standardów.

Jednym z takich dobrodziejstw jest nie doceniana transakcja LL01. Dzięki temu narzędziu możemy szybko wyśledzić błędy jakie opisałem w poprzednim wpisie, a co za tym idzie można szybko namierzyć ich przyczyny i zadbać o to by się już nie powtórzyły. Transakcja ta może spełniać dwie funkcję wspierające zarządzanie magazynem: jedną z nich jest monitoring postępów pracy na magazynie w postaci otwartych (niepotwierdzonych zleceń przeniesienia), drugą funkcją jest podanie jak na dłoni  nieprawidłowych, krytycznych ruchów – co może okazać się dobrym narzędziem dla key-usera czy optymalizatora. Wyświetlane ruchy mogą posłużyć jako dane do optymalizacji procesów logistycznych poprzez optymalizację systemu.

Transakcja oferuje nam możliwość korekty krytycznych zapasów i niedokończonych ruchów bez potrzeby samodzielnego przechodzenia do kolejnych transakcji. Dla niepotwierdzonych zleceń przeniesienia z górnego panelu transakcji możliwe jest bezpośrednie potwierdzenie w pierwszym planie lub w tle, nawet wszystkich pozycji na raz.

Rys. 1 możliwości transakcji LL01 dla niepotwierdzonych zleceń przeniesienia

Po rozwinięciu drzewa otwartych zapotrzebowań przeniesienia (zleceń transportowych) ukazuje nam się jeszcze więcej możliwości do wykorzystania. W jednym miejscu mamy możliwość utworzenia zlecenia przeniesienia na interesujący nas materiał (zamiast przechodzenia do transakcji LB11). Można również wprowadzić notę przetwarzania, która będzie dostępna dla innych użytkowników monitorujących procesy za pośrednictwem tej transakcji.

Rys. 2 Możliwości transakcji LL01 dla otwartych zapotrzebowań przeniesienia

Podstawą do maksymalnego wykorzystania możliwości transakcji jest zrozumienie procesów wewnątrz systemu i umiejętność czytania danych. Bardzo istotną kwestią jest podejście użytkownika do korygowania błędów krytycznych. Samo codzienne korygowanie zapasów krytycznych w typie magazynu zaopatrującego produkcję powoduje co prawda porządek na magazynie, ale nie przynosi żadnej wartości dodanej dla firmy, jeśli użytkownik nie dochodzi do przyczyn błędów. Własnym doświadczeniem mogę potwierdzić, że wniknięcie w przyczynę błędu pozwala pożegnać się z błędem raz na zawsze, a zredukowany później czas można zaoszczędzić na dalszą optymalizację. Wtedy korzystanie z transakcji LL01 można ograniczyć tylko do codziennych raportów wykonywanych w tle, bez udziału użytkownika. Można ustalić zadanie wydruku całej listy błędów na dowolnej drukarce, tak aby lista zapasów krytycznych czekała na użytkownika przed rozpoczęciem pracy. Opcja zadania w tle może również posłużyć  osobie zarządzającej magazynem do zobrazowania postępów prac na magazynie. Przykładowo można ustalić wydruk otwartych zleceń przeniesienia (rodzaj ruchu 101) trzy razy na jedną zmianę w celu monitorowania procesu rozmieszczenia dostawy na magazynie.

Krótka instrukcja jak ustawić zadanie do wykonania w tle znajduje się w poniższym filmie:

Zadanie w tle może posłużyć do innych celów, w innego typu transakcjach. W celu uzyskania bardziej szczegółowych danych, np. na temat czasów kompletacji zleceń przeniesienia, numerów osobowych można ustalić zadanie w tle taką samą metodą, ale w transakcji LT23. Otrzymane dane można wykorzystać do potrzeb statystycznych. Przydatniejszą formą Informacji wyjściowej może tutaj być nie wydruk na urządzeniu drukującym tylko zapis do archiwum, które można przetworzyć w MS Excel zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.