Konfiguracja parametrów dotyczących zleceń produkcyjnych
Parametry rodzajów zlecenia i definiowanie parametrów harmonogramowania
Zlecenia produkcyjne są kontrolowane poprzez ustalone parametry rodzajów zlecenia. Parametry te są specyficzne dla zakładu i rodzaju zlecenia, a zaliczymy do nich m.in. wybór marszruty, wybór specyfikacji materiałowej, wybór wersji produkcyjnej, procedura przeszukiwania partii, dokumentacja ruchów materiałowych itp. Parametry rodzajów zlecenia ustalamy w transakcji OPL8, do której ścieżka w konfiguracji to SAP Customizing Implementation Guide → Production → Shop Floor Control →Master Data → Order → Define order-type dependent parameters.
Na pierwszym ekranie tej transakcji wybieramy przycisk „new entries” przy tworzeniu nowych parametrów dla zlecenia, możemy tez skorzystać z opcji kopiowania już utworzonych parametrów dla zlecenia (tak postąpimy w naszym przykładzie). W tym celu zaznaczamy odpowiedni wpis z rodzajem zlecenia.
Na kolejnym ekranie w poszczególnych zakładkach z danymi widzimy wielkości, które mają bezpośredni wpływ na to jak dla poszczególnych typów zleceń produkcyjnych będą się kształtowały same zlecenia.
W zakładkach „Implementation”, „Cost Accounting” i “Display Profiles” określamy pozostałe parametry dla danego rodzaju zlecenia produkcyjnego.
Parametry harmonogramowania dla zleceń produkcyjnych są definiowane podczas konfiguracji systemu i są ustanawiane dla zakładu, typu zlecenia i planisty produkcji. Podczas konfiguracji zleceń produkcyjnych ten krok wykonujemy używając do tego transakcji OPU3, dla której ścieżka w konfiguracji to SAP Customizing Implementation Guide → Production → Shop Floor Control → Operations → Scheduling→ Define Scheduling Parameters for Production Orders.
W tej tabeli konfiguracyjnej definiujemy poziomy harmonogramowania i typy harmonogramowania. Trzeba wiedzieć, że zlecenia produkcyjne są zawsze harmonogramowane w ściśle określony sposób, dlatego należy przy tym kroku konfiguracji zwracać szczególną uwagę na te pola które decydują o szczegółach harmonogramowania.
Typy harmonogramowania, które mogą być ustanowione, nie biorą pod uwagę mocy produkcyjnych dostępnych dla zleceń na dzień w którym zostało zaharmonogramowane rozpoczęcie operacji. W parametrach dla harmonogramowania określamy też np. jak będzie przebiegało harmonogramowanie z uwzględnieniem przerw, możemy też określić że ponowne harmonogramowanie powinno być uruchamiane po zwolnieniu zlecenia do produkcji.
W samej transakcji OPU3 mamy możliwość ustanowienia od początku wszystkich możliwych parametrów, możemy też jeżeli mamy taką możliwość, skopiować parametry harmonogramowania z innych typów zleceń, bądź też z już ustanowionych typów zleceń w innych zakładach. W niniejszym artykule skorzystałem z opcji kopiowania danych.
W tym celu na pierwszym ekranie transakcji OPU3 zaznaczamy wpis z którego kopiujemy dane.
Na kolejnym ekranie w miejscu zakład wpisujemy ten w którym ustanawiamy parametry harmonogramowania i ustalamy inne opcje dla harmonogramowania. Po ustanowieniu lub skopiowaniu wszystkich potrzebnych parametrów harmonogramowania, zapisujemy naszą konfigurację.