ATP w standardowych raportach SAP – VA05

W poprzednim artykule “Available-to-promise (ATP), czyli jak stworzyć wartość dodaną dla klienta w standardzie SAP” przedstawiłem ATP z punktu widzenia użytkownika tworzącego zlecenie sprzedaży. Omówiłem kontrolę dostępności i zasady jej działania, a także korzyści, jakie daje ona w obsłudze klienta. Wszystko to działo się jednak na poziomie jednego zlecenia sprzedaży.

Pojawia się pytanie, w jaki sposób informacje zwracane przez ATP raportować w czytelny i zrozumiały sposób zbiorczo, by przedstawić dostępność materiałów dla klienta w przyszłości?

Na szczęście SAP przychodzi nam z pomocą oferując standardową transakcję VA05 – lista zleceń sprzedaży.

Spójrzmy na poniższy print screen. Widzimy na nim listę otwartych zleceń sprzedaży konkretnego klienta. Skupmy się na pozycji nr 50.

 

Pozycja została rozbita na trzy linie harmonogramu, linia:

  1. informuje, że na żądaną datę dostawy, tj. 05.07., ATP potwierdza 0 szt.
  2. informuje, że wprawdzie żądaną datą dostawy był 05.07., jednak 9 szt. będziemy mieli dostępne w magazynie 16.08. (data dostępności materiału w magazynie), a możliwa data dostawy, to 17.08. (data dostawy do klienta). Różnica 1 dnia wynika z trasy przypisanej do klienta.
  3. informuje, że pozostałe 66 szt. będzie dostępne do załadunku 22.08., a do klienta będzie mogło zostać dostarczone 23.08.

Rozbicie na trzy linie harmonogramy wynika bezpośrednio z decyzji, jaką użytkownik tworzący zlecenie sprzedaży podjął, wybierając odpowiedni scenariusz na ekranie kontroli dostępności zlecenia sprzedaży. Dla przypomnienia:

 

Zakładając filtry na odpowiednich kolumnach, możemy sprawdzić np. datę dostępności materiałów na dany dzień, a tym samym przygotować zasoby w magazynie, czy zamówić odpowiednią liczbę jednostek transportowych do załadunku.

 

Istnieje również możliwość eksportu danych do pliku Excel. Poniżej przykład przedstawiający dostępność materiałów w magazynie, we wskazanych dniach w przyszłości.

 

Komentarze o “ATP w standardowych raportach SAP – VA05

  1. W Va05 można zrobić dodatkowo kilka czasem przydatnych funkcji dla większej ilości pozycji zleceń sprzedaży. Nie każdy wie, że z menu edycja można wybrać masowa zmianę zakładu, waluty, wyceny itp. MASS ma oczywiście więcej pól, ale dla końcowego użytkownika Va05 jest bezpieczniejsze.
    PS. W zleceniu sprzedaży dla konkretnych pozycji można podejrzeć szereg ciekawych informacji jak zapasy, daty przyjęć itp. , jest dodatkowy przycisk od któregoś EHP.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.