Produkcja i magazyn w zintegrowanym łańcuchu dostaw

Planowanie i obsługa zaopatrzenia produkcji w SAP ERP

Zapewnienie ciągłości i efektywnej realizacji procesów produkcyjnych wymaga zapewnienia dostępności odpowiednich komponentów, we właściwym miejscu i czasie. System SAP ERP zawiera narzędzia umożliwiające skuteczną integrację funkcji logistycznych z planowaniem produkcji i tym samym sprawne planowanie i obsługę zaopatrzenia produkcji. W niniejszym artykule przedstawiam trzy etapy integracji procesów zaopatrzenia produkcji, począwszy od ręcznej obsługi aż po pełne wsparcie systemowe wszystkich etapów procesu.

Struktury organizacyjne

Aby w pełni zrozumieć możliwości systemu SAP ERP w zakresie zaopatrzenia produkcji i dostępne warianty modelowania tego procesu zacznijmy od przedstawienia struktury organizacyjnych.

Treść dostępna dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się login aby uzyskać pełny dostęp.

Dalsza optymalizacja

Zaopatrzenie poszczególnych zleceń produkcyjnych

Opisany wyżej proces zaopatrzenia produkcji z wykorzystaniem SAP WM traktował zlecenia produkcyjne zbiorczo. W branżach takich jak farmacja, przemysł chemiczny czy spożywczy, gdzie wymagane jest śledzenie partii i dokumentowanie pochodzenia wyrobu, często przygotowuje się indywidualnie wsad na każde zlecenie produkcyjne, wykorzystując centralną naważalnię. SAP ERP umożliwia wtedy monitorowanie stanu naważek dla poszczególnych zleceń produkcyjnych dzięki wykorzystaniu dynamicznych lokalizacji w typie magazynu 100. Numer takiej lokalizacji odpowiada numerowi zlecenia produkcyjnego (na pierwszym diagramie oznaczony kursywą).

Automatyczne tworzenie zlecenia przeniesienia

W przypadku zaopatrzenia produkcji dla indywidualnych zleceń produkcyjnych cały proces można radykalnie zautomatyzować poprzez funkcję automatycznego tworzenia zlecenia przeniesienia. Zatwierdzenie zlecenia produkcyjnego do realizacji powoduje utworzenie zlecenie przeniesienia na zaopatrzenie produkcji bez dodatkowych ręcznych operacji.

Alternatywne jednostki miary

Często komponenty są wydawane na produkcję w określonych jednostkach miary np. w pełnych opakowaniach zbiorczych. Domyślnie zapotrzebowania netto na produkcję są kalkulowane w podstawowej jednostce miary. SAP WM umożliwia jednak przeliczenie tych ilości na właściwe jednostki miary:

Każda jednostka miary w systemie SAP ma zdefiniowaną w konfiguracji liczbę miejsc dziesiętnych np. dla sztuk mamy zero miejsc dziesiętnych, jeśli sztuki są niepodzielne. W celu uwzględnienia tych ustawień podczas przeliczania jednostek miary w procesie zaopatrzenia produkcji proszę zwrócić uwagę na notę SAP: 435186 – Decimal place rounding in Transaction LP10.

Komentarze o “Produkcja i magazyn w zintegrowanym łańcuchu dostaw

      1. Super! Z niecieprliwością czekam na kolejne artykuły o SAP EWM!!! 🙂 Dominik, dziękuje za super artykuł! Jego czytanie pomogło mi zrozumieć przyczynę pewnego problemwu w SAP ERP i tym samym Twój artykuł przyczynił się do jego rozwiązania ;)) Bez pełnego zrozumienia integracji magazynu i produkcji w ERP, trudniej jest dochodzić do przyczyn problemów w EWM a w moim przypadku źle opracowany cykl kontrolny dla obszaru zaopatrzenia produkcji był przyczyną braku możliwości automatycznego utworzenia zadania magazynowego w EWM. Naprawdę świetny artykuł!

Zostaw komentarz