SAP dla początkujących – czyli jak uczyć się SAP? cz. II

W pierwszej części artykułu przedstawiono w jaki sposób wykorzystać obserwację codziennych procesów w firmie, do samodzielnej nauki systemu SAP. Obserwacje te ułatwią zrozumienie systemu, oraz zastosowanie praktycznych wskazówek opisanych w tej części wpisu. Sam zauważysz, że nauka oraz poznawanie najlepszych praktyk właśnie tą metodą, są skuteczniejsze niż wielogodzinne szkolenia, ponieważ jako pracownik firmy i tak jesteś zawsze naocznym świadkiem systemowej obsługi procesów biznesowych.

Masz już dostęp do serwera testowego? Więc, nie ma co czekać – zacznij świadomie praktykować SAP. Pamiętaj aby eksplorując system zwracać uwagę na nagłówki dokumentów, kto stworzył, kto jest przyjmującym, kto jest wysyłającym , czy to automatyczne dokumenty czy stworzone przez człowieka.

 

Treść dostępna dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się login aby uzyskać pełny dostęp.
Ostatnia wskazówka, tyczy się tylko i wyłącznie Twojego podejścia do całej nauki. Po prostu drąż, drąż, pytaj i szukaj. Pamiętaj, że duży odsetek ludzi uczy się tylko tego, co się od nich wymaga. Uczą się klikania, bez rozumienia tego co robią. Zawsze zadawaj sobie pytanie, jak to zostało zrobione. Nawet jeśli w Twoim systemie pewne procesy odbywają się automatycznie, to ktoś je zaprojektował, skonfigurował i ktoś się nimi opiekuje. Pomagaj innym i interesuj się, bądź wszędzie gdzie pojawiają się rozmowy o SAP. Po pewnym czasie zauważysz, że ludzie zaczną się zwracać do Ciebie z problemami, żeby zaoszczędzić swój czas lub z czystego lenistwa. To prawda, że poświęcisz swój czas, ale to nie będzie czas stracony, bo każdy problem czegoś Ciebie nauczy. W końcu ludzie zaczną Cię postrzegać jako eksperta. Pracując w systemie (w obcym języku), nauczysz się szukać materiałów pomocniczych w sieci. Mało tego, nauczysz się mówić o SAP i wiele rzeczy zrozumiesz, dzięki czemu będziesz mógł oglądać video-tutoriale publikowane m.in. na youtube. Apeluję jednak, a zachowanie szczypty umiaru i dystansu do nauki zanim wciągniesz się na dobre, bo nim się obejrzysz to stwierdzisz, że badanie SAP jest jak choroba a w pracy nikt już Ciebie nie rozumie 🙂 W najgorszym przypadku, możesz w kawiarni użyć zwrotu: I want to create a purchase order. Could you perform and confirm the transfer order of coffee for me, please? 🙂  (spokojnie, spokojnie, to nie jest przykład z życia wzięty). Wracając do meritum, i już tak na poważnie: po opanowaniu podstaw, zależności i powiązań pomiędzy procesami w SAP, będziesz mógł myśleć o płatnych kursach tylko i wyłącznie w celu usystematyzowania posiadanej wiedzy. Będziesz wiedział o co pytać, a wtedy każde szkolenie przyniesie Ci oczekiwaną wartość dodaną. No chyba, że wolisz poczekać na kolejną część wpisu traktującą o podstawowych elementach struktury organizacyjnej modułu MM – jeśli tak to zapraszam i życzę miłej nauki!!

 

Komentarze o “SAP dla początkujących – czyli jak uczyć się SAP? cz. II

      1. Dziękuje bardzo Krzysztofie, cieszę się że komuś się podoba mój luźny styl (laika). Jego celem jest zachęcenie do traktowania SAP jak przyjaciela, do którego można podejść z luzem, może nawet jak do dobrej gry strategicznej a nie ze strachem przed nieznanym 😉

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.