SAP dla początkujących – czyli jak uczyć się SAP? cz. II

W pierwszej części artykułu przedstawiono w jaki sposób wykorzystać obserwację codziennych procesów w firmie, do samodzielnej nauki systemu SAP. Obserwacje te ułatwią zrozumienie systemu, oraz zastosowanie praktycznych wskazówek opisanych w tej części wpisu. Sam zauważysz, że nauka oraz poznawanie najlepszych praktyk właśnie tą metodą, są skuteczniejsze niż wielogodzinne szkolenia, ponieważ jako pracownik firmy i tak jesteś zawsze naocznym świadkiem systemowej obsługi procesów biznesowych.

Masz już dostęp do serwera testowego? Więc, nie ma co czekać – zacznij świadomie praktykować SAP. Pamiętaj aby eksplorując system zwracać uwagę na nagłówki dokumentów, kto stworzył, kto jest przyjmującym, kto jest wysyłającym , czy to automatyczne dokumenty czy stworzone przez człowieka.

 

Treść dostępna dla zarejestrowanych użytkowników. Zaloguj się login aby uzyskać pełny dostęp.
Ostatnia wskazówka, tyczy się tylko i wyłącznie Twojego podejścia do całej nauki. Po prostu drąż, drąż, pytaj i szukaj. Pamiętaj, że duży odsetek ludzi uczy się tylko tego, co się od nich wymaga. Uczą się klikania, bez rozumienia tego co robią. Zawsze zadawaj sobie pytanie, jak to zostało zrobione. Nawet jeśli w Twoim systemie pewne procesy odbywają się automatycznie, to ktoś je zaprojektował, skonfigurował i ktoś się nimi opiekuje. Pomagaj innym i interesuj się, bądź wszędzie gdzie pojawiają się rozmowy o SAP. Po pewnym czasie zauważysz, że ludzie zaczną się zwracać do Ciebie z problemami, żeby zaoszczędzić swój czas lub z czystego lenistwa. To prawda, że poświęcisz swój czas, ale to nie będzie czas stracony, bo każdy problem czegoś Ciebie nauczy. W końcu ludzie zaczną Cię postrzegać jako eksperta. Pracując w systemie (w obcym języku), nauczysz się szukać materiałów pomocniczych w sieci. Mało tego, nauczysz się mówić o SAP i wiele rzeczy zrozumiesz, dzięki czemu będziesz mógł oglądać video-tutoriale publikowane m.in. na youtube. Apeluję jednak, a zachowanie szczypty umiaru i dystansu do nauki zanim wciągniesz się na dobre, bo nim się obejrzysz to stwierdzisz, że badanie SAP jest jak choroba a w pracy nikt już Ciebie nie rozumie 🙂 W najgorszym przypadku, możesz w kawiarni użyć zwrotu: I want to create a purchase order. Could you perform and confirm the transfer order of coffee for me, please? 🙂  (spokojnie, spokojnie, to nie jest przykład z życia wzięty). Wracając do meritum, i już tak na poważnie: po opanowaniu podstaw, zależności i powiązań pomiędzy procesami w SAP, będziesz mógł myśleć o płatnych kursach tylko i wyłącznie w celu usystematyzowania posiadanej wiedzy. Będziesz wiedział o co pytać, a wtedy każde szkolenie przyniesie Ci oczekiwaną wartość dodaną. No chyba, że wolisz poczekać na kolejną część wpisu traktującą o podstawowych elementach struktury organizacyjnej modułu MM – jeśli tak to zapraszam i życzę miłej nauki!!

 

Komentarz o “SAP dla początkujących – czyli jak uczyć się SAP? cz. II

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.